0 Comments

Organizując wyjazd, największą uwagę przykłada się do trzech aspektów: transportu, zakwaterowania i atrakcji. O ile kwestie związane z zagospodarowaniem czasu w miejscu pobytu można modyfikować na bieżąco, dostosowując plan dnia do pogody i samopoczucia, o tyle sprawę dojazdu i noclegu warto przemyśleć wcześniej.

Szczególnie znalezienie tymczasowego dachu nad głową bywa kłopotliwe, bo jak tu nie utonąć w morzu ofert, które spływają ze wszystkich stron…?

Miasto z gumy

Każda jednostka administracyjna ma określone granice, choć wydaje się, że nie dotyczy to stolicy Podhala. Pod Tatry bez względu na okres roku chętnie przybywają rzesze turystów i dla nich wszystkich miejsce w najpopularniejszej polskiej górskiej miejscowości się znajdzie.

Pod Giewontem mieszka około 27 tysięcy osób, zaś w czasie szczytu turystycznego wartość ta diametralnie rośnie, stając się sześciocyfrową liczbą. Nie bez powodu mawia się, że Zakopane jest z gumy. Szeregi miasta zasilają przecież tłumy, a obiekty bazy noclegowej nie mają problemów z przyjęciem gości.

W bliskości z naturą, w sercu miasta

Noclegi Zakopane oferuje w rozmaitej formie. Klimatyczne schroniska, pensjonaty na uboczu, apartamenty w środku miasta, domki do wynajęcia lub kawałek trawnika, na którym postawić można namiot. Prościej mówiąc, każdy spośród ogromu dryfujących propozycji wyłowi odpowiednią dla siebie.

Azyl dla miłośników gór

Schroniska w Zakopanem cieszą się niesłabnącą popularnością wśród pasjonatów. Na ulicy Nowotarskiej funkcjonuje “Szarotka”, z kolei na Krzeptówkach działa zakopiańska filia krakowskiego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Prawdziwy smak gór można jednak poczuć, przebywając w sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego, a dokładnie w jednym z ośmiu obiektów mieszczących się na jego terenie.

 

W obrębie TPN-u miejsca noclegowe oferują Schronisko na Polanie Kondratowej, Hotel Górski PTTK Kalatówki, Schronisko na Hali Ornak, Schronisko na Polanie Chochołowskiej, Schronisko na Hali Gąsienicowej. Schronisko w Dolinie Roztoki, Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz Schronisko nad Morskim Okiem.

 

Wszystkie te obiekty łączą dwie kwestie: bezpośrednie sąsiedztwo znakowanych szlaków turystycznych i… konieczność rezerwacji miejsca z dużym wyprzedzeniem. Schroniska stanowią bowiem doskonałą bazę wypadową na wyższe szczyty i dla dłuższych wycieczek, dlatego są tak chętnie wybierane przez turystów.

 

W większości przypadków do dyspozycji gości pozostają pokoje wieloosobowe. Ponad 100 turystów pomieszczą obiekty zlokalizowane w Dolinie Chochołowskiej i na Hali Gąsienicowej, z kolei niezwykle kameralną atmosferę poczuć można w Schronisku na Polanie Kondratowej, gdzie w niewielkim budynku nocleg znajdzie 20 osób.

 

Ciekawie położony jest natomiast obiekt w Dolinie Roztoki. Usytuowany jest około 15 minut drogi od licznie uczęszczanej trasy prowadzącej z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko, ale pomimo względnie niedużej odległości od tego popularnego szlaku, w schronisku tym ruch jest znacznie mniejszy, co pozwala oderwać się od zgiełku tysięcy stóp maszerujących nad największe tatrzańskie jezioro.

W domku lub namiocie

Interesującą alternatywę stanowi nocleg na polu namiotowym lub pobyt w niewielkim, drewnianym domku. Domki Zakopane to ciekawy wybór dla turystów ceniących odosobnienie. Turyści mogą wybierać pomiędzy tymi usytuowanymi w cichych, oddalonych od centrum rejonach miasta, mieszczących od 2 do 12 gości, a budynkami będącymi częścią większego ośrodka.

 

Domki do wynajęcia w Zakopanem oferuje między innymi Ośrodek Wypoczynkowy Kabel. 36 chatek 2-4 osobowych czeka na turystów przy drodze prowadzącej do Kuźnic, w których początek ma wiele uczęszczanych szlaków wiodących do najbardziej lubianych obszarów Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Dla mniej wymagających turystów jest inne rozwiązanie. Pole namiotowe Zakopane to opcja dla tych, którzy nie potrzebują wszelkich wygód. Jest to jednocześnie wariant niskobudżetowy, gdyż tanie noclegi Zakopane znaleźć można właśnie w takich miejscach. Ośrodki pod Krokwią czy w dzielnicy Harenda przyjmują nie tylko gości chcących wypoczywać we własnym namiocie, ale również tych przemieszczających się camperem lub z przyczepą. Ceny za dobowy pobyt osoby dorosłej wynoszą kilkanaście złotych, ale decydując się na tę formę noclegu, trzeba też uwzględnić inne koszty jak opłata za namiot lub pojazd.

W każdym zakątku

Baza noclegowa pod Giewontem jest naprawdę bogata. Przyzwyczajeni do miastowych standardów turyści przebierać mogą w ofertach pensjonatów, hoteli i prywatnych kwater, wyszukując obiektu w dogodnej dla siebie lokalizacji.

 

Jako nocleg dla dwojga świetnie sprawdzą się położone na uboczu pensjonaty, zapewniające głównie pokoje dwu- i trzyosobowe wyposażone we własne łazienki, aneksy kuchenne lub wspólną kuchnię dla gości. Rodziny natomiast potrzebować będą większego metrażu. Doskonale sprawdzą się tutaj apartamenty Zakopane, które nie tylko urzekają przestronnością, ale również często podzielone są na mniejsze strefy, co gwarantuje komfort pobytu.

 

Noclegi w Zakopanem przybierać mogą zatem rozmaitą formę. Stolica Podhala pochwalić się również może obiektami o standardzie hotelowym. Hotel Zakopane to nie tylko miejsce noclegu, ale przestrzeń wielu usług jak restauracje, spa, siłownie, sale konferencyjne.

 

Na zboczu Polany Szymoszkowej znajduje się Hotel Mercure Kasprowy o charakterystycznej bryle i ciekawej historii. Powstał w latach 70. ubiegłego stulecia, gościł osobistości ze świata polityki, kultury, na jego terenie kręcono sceny filmowe. W zupełnie innym rejonie miasta usytuowany jest Nosalowy Dwór. Potężny gmach w bliskim sąsiedztwie TPN-u zwraca na siebie uwagę, a obiekt zapewnia liczne udogodnienia i atrakcje.