0 Comments

Zimowa stolica Polski co sezon czeka na amatorów białego szaleństwa. Stoki narciarskie Zakopane przystosowane są zarówno dla starszych adeptów szusowania na dwóch lub jednej desce, jak i dla młodszych, stawiających swoje pierwsze kroki w tym sporcie.

 

Przed przyjazdem pod Giewont warto zapoznać się z potencjałem narciarskim regionu.

Gdzie szukać śniegu?

Ostatnie lata nie rozpieszczają wielbicieli białego puchu. W centralnych i północnych rejonach Polski opady śniegu to rzadkość, a jak już drobne kryształki zechcą zaszczycić swoją obecnością, to nie cieszą długo oczu i szybko zostają po nich tylko wspomnienia.

 

Na południu kraju, w podgórskich miejscowościach, na szczęście jest inaczej. Tam pokrywa śnieżna utrzymuje się dłużej, co sprzyja podtrzymaniu stoków w dobrej kondycji. Ponadto, w przypadku pogodowych kryzysów i zbyt ciepłej aury z pomocą przychodzi technika i sztuczne tworzenie białej warstwy poprzez użycie armatek. Zakopane warunki narciarskie ma zatem na satysfakcjonującym poziomie, co w połączeniu z ukształtowaniem terenu tworzy świetną bazę dla uprawiania sportów zimowych.

Kasprowy Wierch uwielbiany także zimą

Znajduje się w planach licznych wycieczek w okresie letnim. Pieszo turyści tłumnie przemierzają szlak wiodący przez Myślenickie Turnie albo korzystają z udogodnienia w postaci jedynej w kraju wysokogórskiej kolei linowej. Dostać się na wysokość 1987 metrów n.p.m. można na różne sposoby, a popularność tego szczytu nie maleje bez względu na okres roku.

 

Zimą jest celem wielu narciarzy i snowboardzistów, którzy w otoczeniu niezwykłych pejzaży chcą przemierzać świetnie przygotowane trasy. Kasprowy Wierch narty to znakomite połączenie dla fanów aktywności, w równie dużym stopniu jak wysiłek doceniających też doznania estetyczne.

 

Pokrywa śnieżna sięgająca od kilkudziesięciu centymetrów do blisko dwóch metrów wysokości, atrakcyjne trasy w Kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym, kolejki krzesełkowe mogące przetransportować na górę odpowiednio nawet 730 i 2400 osób w ciągu godziny, a chcącym zaoszczędzić na całodziennym szusowaniu, dedykowany jest Kasprowy ski pass umożliwiający korzystanie z infrastruktury narciarskiej w obu kotłach.

Na obrzeżach Parku

Oddawać tej dyscyplinie można się w samym sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale również można czynić to na obrzeżach TPN-u. Nosal dla wielu bywa pierwszym zdobytym tatrzańskim szczytem. To również tutaj niejeden początkujący narciarz rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem.

 

Zakopane stoki narciarskie dla początkujących oferuje właśnie między innymi przy ulicy Balzera 30. Funkcjonuje tam kilka tras. Wśród nich jedna dla początkujących i dzieci oraz trzy inne, szerokie trasy o niskim stopniu trudności. Jest też coś dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Dwie bardzo trudne trasy o długości 450 i 650 metrów. Nosal stok północny oraz obszerna polana leżąca u jego podstawy są zatem świetnie zagospodarowane.

Na Pogórzu Gubałowskim

Rejon Pogórza Gubałowskiego, inaczej zwanego Pasmem Gubałowskim, to siedziba kilku ośrodków. Stoki w Zakopanem to zatem nie tylko obszar TPN-u, ale również opadające do Rowu Podtatrzańskiego wzniesienia, z których rozpościerają się piękne widoki na najwyższe polskie góry.

 

Wypożyczalnia nart Zakopane działa przy każdym z trzech wyciągów: Harenda, Gubałówka i Szymoszkowa. Sprzęt można zatem bez problemu wypożyczyć i ruszyć  na trasę odpowiadającą posiadanym umiejętnościom.

 

Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Harenda organizuje różne wydarzenia sportowe, ale na co dzień w okresie zimowym jest miejscem rekreacji wielbicieli jazdy na deskach. Harenda stok jest oświetlony i ratrakowany, a trasy zjazdowe liczą od 100 do 900 metrów. Wśród nich są warianty łatwe  średnie i trudne, a korzystanie z nich umożliwiają 4 wyciągi orczykowe, jeden taśmowy i kolej krzesełkowa.

 

Zjeżdżać na nartach z widokiem na Tatry można również po Polanie Szymoszkowej. Wyciąg Szymoszkowa z sześcioosobowymi krzesełkami i ochronną kopułą, zapewniającą izolację od niekorzystnych warunków atmosferycznych, zabierze turystów na szczyt. Mała kolej krzesełkowa funkcjonuje na połowie długości stoku i pozwala korzystać z trasy łatwiejszej dedykowanej mniej zaawansowanym narciarzom i snowboardzistom.

 

Tutaj również możliwa jest nauka jazdy na nartach Zakopane. Szkoła Narciarska i Snowboardowa Szymoszkowa pozwoli nabrać wprawy pod okiem instruktorów dostosowujących przebieg szkolenia do zdolności kursantów.

 

Gubałówka także zapewnia optymalne warunki jazdy. Transport na szczyt wzniesienia organizuje kolej linowo-terenowa, zaś w obrębie Polany Gubałówka działa wyciąg orczykowy, z którego korzystają również zwolennicy freestylu w snowparku, jednym z największych w Polsce tego typu obiektów.

 

Trasy narciarskie Zakopane dopasowane są do potrzeb zaawansowanych miłośników narciarstwa, jak i tych dopiero kształcących się. Pomieszczą entuzjastów dwóch desek oraz fanów jednej deski. Oprócz tras warto pamiętać o całej infrastrukturze w postaci wyciągów, kolejek krzesełkowych oraz zlokalizowanych w obrębie ośrodków szkółek, karczm i stref dla dzieci.