szczyty tatr Polska Zakopane
0 Comments

Tatry zajmują powierzchnię około 785 km2. Na całym tym obszarze umiejscowiona została niezliczona ilość różnorodnych szczytów górskich. Jedne z nich są wysokie, drugie natomiast bardzo znane. Każdy, kto wybiera się na urlop w Tatry, z pewnością powinien znać niektóre z gór. W ten sposób nie tylko zaczerpnięta zostanie podstawowa wiedza odnośnie tego pasma, ale także niezwykle łatwo będzie zaplanować czas oraz wycieczki górskie. O jakich szczytach musimy zatem pamiętać?

Podstawą jest oczywiście najwyższy szczyt w Tatrach. Nosi ona nazwę Gerlach i utrzymuje się na wysokości 2655 m n.p.m. Nie jest to łatwa do wędrówki góra, która dodatkowo posiada nie jeden, a kilka wierzchołków. Na nieszczęście dla Polaków, szczyt ten znajduje się po słowackiej części Tatr. Najwyższym szczytem polskiej części pasma są Rysy. Te składają się z trzech wierzchołków i stanowią granicę między państwem Polskim i Słowacją. Wierzchołek, który znajduje się po stronie polskiej ma wysokość 2499 m n.p.m. Jako ciekawostkę możemy napisać, że Rysy są bardzo doceniane przez turystów. Dzięki temu corocznie królują w rankingu najchętniej odwiedzanych szczytów w Tatrach.

Kolejnym znanym wierzchołkiem pasma górskiego Tatr jest Giewont. Jego wysokość określana jest na 1894 m n.p.m. Jest on o tyle trudny technicznie, że północna ściana w dużej części jest pionowa. Oznacza to mniej więcej tyle, że jedyną drogą wejścia jest wspinaczka. O wiele łatwiejsza droga poprowadzona została przez stronę południową. Tutaj przygotowane zostały specjalne trasy turystyczne. Nie sposób nie wspomnieć także o Kasprowym Wierchu. Szczyt ten unosi się na wysokości 1987 m n.p.m. i stanowi nie tylko atrakcyjny punkt wędrówek, ale także świetne miejsce do uprawiania sportów górskich. Zbocza Kasprowego posiadają dwie, bardzo spektakularne narciarskie trasy zjazdowe.

Bardzo ciekawym szczytem Tatr jest Kominiarski Wierch. Mimo iż jego wysokość na poziomie 1829 m n.p.m. nie wyróżnia się na tle Rys, czy Gerlacha, to urzeka jego kształt. Góra jest płaska i rozległa. Jego powierzchnia oceniana jest na ponad 4 ha. Pasterze górscy żartobliwie nazywają Kominiarski Wierch pustą równią.