0 Comments

Będąc w Zakopanym wiele osób zastanawia się co tu zwiedzić i od czego rozpocząć swoją wędrówkę. Z pewnością Zakopane może się pochwalić między innymi posiadaniem największego tatrzańskiego jeziora, czyli Morskim Okiem.

Morskie Oko to niezaprzeczalnie jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego. Jest to największe jezioro w Tatrach położone w Dolinie Rybiego Potoku. Pochodzenia polodowcowego, ma powierzchnię 35 ha, a największa głębokość to 51 metrów.

Mimo stosunkowo niewielkiej odległości, dojazd z Zakopanego w sezonie letnim może zająć nam sporo czasu. Głównym problemem są korki, dlatego warto skorzystać z prywatnych busów, których kierowcy dobrze znający okolicę i tutejsze zwyczaje prowadzenia auta, dlatego znacznie sprawniej dowiozą nas do Palenicy Białczańskiej. Stąd już tylko 8 km asfaltową drogą prowadzącą wśród lasów (trasa łatwa i bardzo przyjemna, po drodze mijamy np. Wodogrzmoty Mickiewicza), lub podwózka wozem, a zimą – saniami (koszt ok. 50 zł w górę i 30zł w dół).

Dochodząc nad Morskie Oko, po lewej stronie mijamy stary budynek schroniska, który od 1891 roku służył za wozownię. Właściwe schronisko im. Stanisława Staszica, zostało wybudowane w 1908 roku przez Towarzystwo Tatrzańskie. Dysponuje obecnie 77 miejscami noclegowymi w pokojach od 3 do 16 osobowych.

Z Morskiego Oka możemy wybrać się na dalszą wycieczkę po górach: szlakiem niebieskim do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów lub szlakiem żółtym na Szpiglasową Przełęcz.