0 Comments

Relacja dziewczyny z Hiszpanii z podróży w polskie góry – a dokładniej nad Morskie Oko:

Mam już za sobą pięć sezonów zimowych w Polsce i nie wyobrażam sobie moich rodziców spacerujących po różnych polskich miastach w temperaturach -10 stopni. Może w pierwszych godzinach w Warszawie, ale po kilku dniach byliby już zupełnie wyczerpani i woleliby spędzić dzień na oglądaniu Netflixu.

Przekonałem ich, że wizyta w Polsce po raz pierwszy w zimie nie jest zalecana, ale że mogą przyjechać na wiosnę. Polska jest zupełnie innym krajem w gorącym sezonie, a dla mnie jest dziesięć razy piękniejsza, kiedy można chodzić tylko z koszulką. Wreszcie, w zeszłym miesiącu moi rodzice po raz pierwszy odwiedzili Polskę. Szczerze mówiąc, nie mogłem w to uwierzyć, dopóki nie zobaczyłem ich na warszawskim lotnisku, wiedziałem, że to jest prawdziwe!

Chciałem dać moim rodzicom jak najlepsze wrażenie o mojej pięknej Polsce. Chciałem im pokazać wszystko, żeby mogli zakochać się w tym kraju tak jak ja. Trudno było zdecydować, co im pokazać: Może góry? Może morze? Może jakieś miasta? Więc moja dziewczyna i ja zdecydowaliśmy, że zrobimy plan i ostatnia trasa była mieszanką wszystkiego. Jaki był wynik? Podobało im się!

Było miejsce, które znałem tylko ze zdjęć lub kilku filmów w Internecie, i wyglądało to niesamowicie, więc pomyślałem, że będzie to pierwsze miejsce, w którym pokażę moim rodzicom, ponieważ nie miałem pojęcia, czego się spodziewać, byłoby wspaniale, gdyby moi rodzice i ja byliśmy pod wrażeniem w tym samym czasie. Naszym pierwszym celem na tej polskiej wyprawie było Morskie Oko.

Co to jest Morskie Oko?

Morskie Oko jest również znane jako Oko Morza lub Oko Polski. Jest to jezioro w Tatrach, czwarte najgłębsze i największe w regionie. Jest to miejsce, w które trudno uwierzyć, że istnieje, ponieważ jest niezwykle piękne, poczujesz się jak w raju, gdy dotrzesz do tego miejsca.

Gdzie jest Morskie Oko?

W pobliżu Morskiego Oka znajduje się jedno z najbardziej emblematycznych i turystycznych miejsc w Polsce, Zakopane. Miasto to znajduje się na południu kraju, prawie na granicy ze Słowacją. Zakopane, jest najwyższym miastem w Polsce (ponad 1000 m n.p.m.), a miasto jest otoczone przez Tatry.

W Tatrach, Morskie Oko odpoczywa i czeka na Ciebie. W górach znajduje się kilka szczytów i dolin, więc jeśli lubisz piesze wędrówki, ten region jest dla Ciebie bardzo polecany. Morskie Oko znajduje się na końcu Doliny Potoku Rybnego.

Jak dostać się do Morskiego Oka z Zakopanego?

Jak już wspomniałem, Zakopane jest najbliższym miastem Morskiego Oka, więc możesz zdecydować się na pobyt w mieście i wybrać się nad to piękne jezioro w jeden z wolnych dni.

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd do Morskiego Oka z Zakopanego, będziesz miał dwie możliwości: jechać samochodem (około 30 minut) lub autobusem/vanem (mniej niż 3 euro). Tak czy inaczej, do Morskiego Oka nie można dojechać samochodem, trzeba będzie zaparkować w Palenicy Białczańskiej, a stamtąd iść pieszo.

Przełęcz pod Chłopkiem

Przygotuj się do chodzenia przez wiele godzin!

Kiedy jesteś w Palenicy Białczańskiej, zaczyna się podróż. Aby wejść do tego parku narodowego należy zapłacić 5 zł lub 1,30 euro za osobę. Po tym masz dwie opcje do kontynuowania:

1) Spacer na szczyt góry: 9 km i zajmie Ci to około 2 godzin i 20 minut.

2) Weź zaprzęg konny: to jest inne rozwiązanie, ale zalecałbym nie wybierać go, ponieważ było kilka krytycznych uwag pod adresem właścicieli koni. Mówi się, że konie są bardzo zmęczone i nie są dobrze karmione. Ale jeśli masz złamaną nogę lub idziesz ze starszą osobą, nie będziesz miał innej alternatywy. Koszt wynosi 50 zł za osobę w jedną stronę.

Ponieważ kocham konie, nadal będę mówił o alternatywie chodzenia. Jak wspomniałem, będziesz musiał przejść około 9 km. Może się wydawać, że to długa droga, i nie mylisz się, ale warto się wybrać! Trasa jest stosunkowo łatwa do przebycia, po drodze znajdują się publiczne toalety i ławeczki, na których można chwilę odpocząć. Krajobrazy, które zobaczysz, są wyjątkowe, więc nie będziesz się nudzić. Moja rekomendacja: Bierzcie wygodne buty i dużo wody!

Dotarcie na szczyt góry

Po dwóch godzinach pięknego spaceru, w końcu dotrzesz do Morskiego Oka. Bez względu na to, którą porę roku odwiedzisz, zawsze będzie dużo ludzi. Można chodzić po jeziorze, ale trzeba o tym wspomnieć: w jeziorze nie wolno pływać. Dlaczego? Ponieważ jest to naprawdę niebezpieczne, jak już wspomniałem, jest to jedno z najgłębszych jezior w Polsce, więc nie warto ryzykować życia, poza tym woda jest bardzo zimna.

Nad jeziorem będziesz miał najlepszy widok, upewnij się, że masz wystarczająco dużo baterii w aparacie lub smartfonie, ponieważ zrobisz dziesiątki zdjęć, aby zachować ten moment. Morskie Oko to idealne miejsce do siedzenia, relaksu i podziwiania przyrody.

Jeśli po podróży jesteś bardzo zmęczony i nie chcesz znowu iść dziewięć kilometrów, mam dla ciebie dobre wieści. Tuż przed Morskie Oko, jest schronisko. Jest najstarszą z tatrzańskich miejscowości, nazywa się Stanisława Staszica. Polecam wcześniejszą rezerwację, ponieważ hostel posiada tylko 77 łóżek.

Najlepsza pora roku na odwiedzenie Oka Morza?

Moim zdaniem najlepsza pora roku to wiosna lub lato, ponieważ jest to teren górzysty, prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu jest bardzo duże, więc trzeba będzie przynieść dobrą kurtkę, aby uniknąć zamoczenia i zimna.

Teraz, jeśli lubisz ekstremum i lubisz chodzić w temperaturach poniżej zera stopni, to wizyta w Morskim Oku w zimie jest dla Ciebie. Nie robiłem tego osobiście, ale zdjęcia w zimie wyglądają niesamowicie, więc krajobraz będzie tego wart. Ale szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie, żeby ktoś chodził dłużej niż 3 godziny w temperaturze -10 stopni, myślę, że to tylko dla miłośników adrenaliny.

Czy Morskie Oko jest warte odwiedzenia?

Absolutnie! Od pięciu lat podróżuję po Polsce i do tej pory to miejsce zrobiło na mnie największe wrażenie. Kiedy jesteś tam, czujesz się razem z naturą, całkowicie zrelaksowany i zapominasz o wszystkim, kiedy tam siedzisz. Jeśli masz kilka dni w swojej podróży po Polsce, powinieneś rozważyć wyjazd do Zakopanego i Morskiego Oka. Nie pożałujesz tego.

 

Doskonale wiemy, że z powodu pandemii koronawirusa, nie możemy podróżować do wielu miejsc – pozostańmy w domu mimo wszystko. Ten czas możemy wykorzystać na planowanie kolejnych naszych podróży. Wierzymy, że wkrótce wszystko się skończy i będzie można bez problemów odwiedzić nasze piękne górskie tereny. Pozostań w domu.