zakopane - najważniejsze informacje
0 Comments

Jest co najmniej kilka nazw miast w Polsce, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Są to na ogół bardzo znaczące ośrodki w naszej historii, punkty kulminacji przemysłu lub ważne lokalizacje turystyczne. Do zbioru takich miejscowości z pewnością zalicza się także i Zakopane. Od wielu lat jest to bardzo oblegany ośrodek turystyczny, który umiejscowiony jest w przepięknych górach – Tatrach. To jednak bardzo pobieżny opis.

Patrząc na Zakopane od strony urzędowej, należy stwierdzić, że jest to gmina położona w województwie małopolskim. Praktycznie w każdej encyklopedii można również znaleźć informacje o tym, że stanowi ona siedzibę powiatu Tatrzańskiego. Przed wprowadzeniem zmian do podziału administracyjnego w roku 1998 Zakopane leżało w województwie nowosądeckim. Dane opracowane pod koniec roku 2009 stwierdzają, że miejscowość posiada 26.737 stałych mieszkańców. W skali całej Polski wartość ta nie jest w stanie wywrzeć praktycznie żadnego wrażenia. Taką ilość mieszkańców liczą bowiem jedynie małe miasta. W skali Podhala sytuacja wygląda natomiast nieco inaczej. Zakopane stanowi bowiem drugie co do wielkości miasto.

Zakopane to położone w województwie małopolskim miasto, stolica dla powiatu tatrzańskiego. Ostatni spis ludności przeprowadzony w drugim kwartale 2007 r. oszacował ilośc mieszkańców na około 24 tyś., co dawało jej drugie miejsce po Nowym Targu. Bliskie położenie Zakopanego w stosunku do masywu górskiego Tatr, spowodowało symboliczne nazwanie jej zimową stolicą Polski. Dalsze dane statystyczne pokazują liczbę turystów około 2-3 milionów rocznie.

W Zakopanem mieszkańcy popularność miejsca zawdzięczają bardzo kolei, która dzięki rodzice Zamoyskich dotarła tam pod koniec XIX w. Od tego momentu, znikneła bariera związana z ciężką i długo podróżą w te rejony.

Dodatkowym walorem, którym był niebywały urok tego miejsca spowodował liczne podróze w te strony, najwybitniejszych z Polaków – pisarzy, malarzy…etc. Kilka z nazwisk to: Przerwa-Tetmajer, Sienkiewicz, Witkiewicz, Żeromski, Kasprowicz…

W Zakopanem corocznie organizuje się zawody Pucharu Świata w skokach narciasrkich. Obecie ubiega się o organizację w 2015 r. Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym( dwie poprzednie próby dla 2011 i 2013 r. zakończyły się fiaskiem). Przegrało prawo organizacji zimowej olimpiady w 2006r. z włoskim Turynem.

Podczas podawanie tych wszystkich faktów i liczb nie można zapomnieć, że Zakopane to przede wszystkim niesamowita lokalizacja. Praktycznie z każdego jego punktu widać malownicze Tatry oraz ich szczyty. Na północy rozciąga się Gubałówka, a na południu Giewont. Co więcej, w okolicy umiejscowione są liczne szlaki turystyczne w Tatrach oraz narciarskie trasy zjazdowe. Taka lokalizacja zdecydowała o tym, że miejscowość ta stała się jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych w Polsce. Niektórzy posuwają się w swoich ocenach o wiele dalej. Często pada bowiem stwierdzenie, że Zakopane to zimowa stolica naszego kraju.

Historia pokazuje jednak, że Zakopane przyciągało nie tylko turystów. Miasto było odwiedzane lub zamieszkiwane przez znaczące postacie. Wśród znakomitych nazwisk wymienić można chociażby: Henryka Sienkiewicza, Stanisława Witkiewicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Stefana Żeromskiego, Kazimierza Przerwę-Tetmajera, Jana Kasprowicza, czy Karola Szymanowskiego. Wyraźnie widać zatem, że lista jest naprawdę imponująca.

Dziennie potrafi tu przybyć nawet około 20 tysięcy osób co wynikiem jest zachwycającego i przepięknego krajobrazu Punktem wyjściowym dla podróżnych zmierzających w te okolice stanowią Rysy bądź Mięguszowiecką Przełęcz. Poza tym miasto ma obszerną gamę różnorodnych atrakcji dla turystów. Można mile spędzić swój czas wieczorem w jednej z tutejszych karcz przy kominku i ludowych przygrywkach. Dodatkowo rejon wyróżnia się wyśmienitą regionalną kuchnią, która zaspokoi każde, nawet najbardziej wybredne podniebienia. To sobie podróżni szczególnie cenią po intensywnej wyprawie w góry, gdzie dużo spalili energii i teraz potrzebują odpowiedniego, obfitego posiłku. Odwiedzając tutejsze restauracje nikt nie wyjdzie z nich w żaden sposób głodny. Potrzeby klienta tutaj stoją dla wszystkich na pierwszym miejscu.

Nasz kraj ma idealną budowę geologiczna, posiadamy morze, jeziora i wspaniały pas górski. Najbardziej obszerniejszy pas stanowią Tatry ze swoją wspaniałą stolica w Zakopanem. Centrum życia w zakopanym stanowi słyną ulica znajdująca się w centrum miasta, o nazwie Krupówki. Ulica ta ciągnie się kilometrowym deptakiem, a wzdłuż niej znajduje się wiele sklepów, instytucji, restauracji oraz stoisk. Można tam również skorzystać z typowych przejażdżek dorożką bądź zrobić sobie zdjęcie z misiem. Wiele pensjonatów, hoteli i apartamentów zapewnia urozmaicony wybór przyszłym podróżnym. Wszystko w jak najlepszym standardzie i z dodatkowymi urozmaiconymi ofertami. Wszystkim właścicielom obiektów zależy, aby w pełni odgadnąć i zaspokoić wszelkie potrzeby swoich nowych klientów. Im bardziej jest zadowolony klient z pobytu w danym miejscu tym większe prawdopodobieństwo, że do niego wróci.

Mentalność / Tradycja Głośno, gwarno, niczym na wielkim targowisku. Przybywający do Zakopanego Zatwierdź z wszechobecnymnem warkotem. Ciągłe roboty remontowe, stocznie silników kursujących nieustannie autobusy dowożące dojazdy do wejścia na tatrzańskimi dolinkami, hałas krzykliwych turystów szpanujących na sprzęt Krupówkach, głośna góralska i górnicza skrzynia biegów zachwalające sprzedawane przez nie oscypki. Oto klimat Zakopanego. Niewątpliwie jednak miasto ma swój urok. Z tym wyobrażam sobie tę samą siebie. Górale do bardzo specyficznej grupy społecznej. Dumni, niezwykle przywiązanie do tradycji, po to pomoc i honorowi. Nie warto wdawać się w przeciwstawki. Bywają się wybuchowi. Aby przetrwać dalej Zakopane dalej ciągnij ciągle wzrastający najazd turystów.

Lotniska / Wynajem samochodów: Najbliższe lotnisko znajduje się w Balicach pod Krakowem. Z Warszawy dolecimy tutaj w godzinę. Następnie możemy przesiąść się w autobus firmy Szwagropol. Bądź wybrać pkp i dojechać do Zakopanego koleją.

Transport publiczny W Zakopanem najprościej poruszać się… na piechotę. Do większości miejsc z centrum dostaniemy się w góra 20 minut. Dla ceniących wygodę lub po prostu nie mogących spacerować, po ulicach mknąć PKS-y. Charakterystyczne drewniane wiaty stoją przy największych skrzyżowaniach. Rozpoznamy bez problemu. Problem w tym, że publiczne PKS-y kursują dosyć rzadko. Znacznie krócej będziemy oczekiwali na prywatne busy. Startujące spod dworca PKS opanowały na dobre ulice Zakopanego. Są wszędzie. Budzą skrajne emocje. Zarówno wśród samych mieszkańców miasta, jak i wśród przybywających turystów. Choćby z tytuły rokrocznego podnoszenia cen za przewóz. Za nieuczciwą konkurencję z próbującymi rozpocząć wła…

Taksówki / Infrastruktura: Przy niezwykle silnym lobby busików, taksówki w Zakopanym nie mają się dobrze. Nieraz oczekiwanie na taryfę troszkę trwa. Jednak nie oznacza to, że po Zakopanym taksówki nie kursują. A jakże. Po chwili cierpliwości z pewnością znajdziemy jakąś wolną. Infrastruktura drogowa ulic Zakopanego pozostawia wiele do życzenia. Trudno się jednak dziwić. Uliczki te w założeniach miały służyć znacznie mniejszemu natężeniu drogowemu niż ten aktualnie mający miejsce.

Specjalności kulinarne: Słynnego oscypka warto spróbować prosto z grilla. Pychota. A co poza tym charakteryzuje zakopiańską kuchnię? Obowiązkowa kwaśnica, baranina, czy wreszcie placek po zbójnicku, to propozycje, których koniecznie powinniśmy spróbować podczas najbliższego pobytu w Zakopanem.

Styl życia: Niewątpliwie urok miasta współtworzony jest przez mentalność samych jego mieszkańców. Górale to bardzo specyficzna grupa społeczna. Dumni, niezwykle przywiązanie do tradycji, lecz zarazem pomocni i honorowi. Nie warto wdawać się w nimi sprzeczki. Bywają bowiem wybuchowi. To jednak dzięki nim Zakopane nadal wytrzymuje ciągle wzrastający najazd turystów.

Warte zobaczenia: Będąc w Zakopanem warto skorzystać z dostępnych atrakcji, jakie oferuje ta ziemia. Wśród nich warto wymienić m.in.:
Będąc w Zakopanem, nie sposób nie odwiedzić Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku – ze znajdującymi się tutaj mogiłami Kornela Makuszyńskiego, Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Stanisława Witkiewicza i wielu innych.
Spacer po „ulicy szpanu” – czyli najsłynniejszej promenadzie Zakopanego, Krupówkach.
Spływ Dunajcem – jeden z punktów obowiązkowych dla przybywających do Zakopanego zorganizowanych grup turystycznych.
Widok na Tatry – najpiękniejszy jest chyba ten z tzw. „Głodówki”.
Wjazd na Gubałówkę – z której roztacza się najlepszy widok na panoramę miasta.