lublin zakopane jak dojechać

Choć Zakopane jest znane jako zimowa stolica i najpopularniejszy ośrodek sportów zimowych w Polsce, dzięki swoim walorom turystycznym i przyrodniczym, stanowi cel polskich i zagranicznych podróżnych o każdej porze roku. Niestety właśnie przez ich liczbę, dojazd do niego słynną zakopianką może być utrudniony, a w najgorętszych okresach wręcz niemożliwy. Warto więc, rozważyć podróż środkami transportu zbiorowego. Dowiedz się, jak dojechać do Zakopanego z Lublina autobusem, pociągiem, a nawet samolotem.

Bus Lublin – Zakopane

Lublin, zwany także Małym Krakowem, mieści się na wschodzie Polski w województwie lubelskim i jest oddalony od Zakopanego o ponad 400 kilometrów (w zależności od wybranej przez nas trasy +/- 50 kilometrów więcej). Podróż samochodem zajmuje więc około 6 godzin, a ze względu na trwające roboty drogowe oraz długie, nawet kilkugodzinne korki i ukształtowanie terenu (wyżyny) nie należy do najprzyjemniejszych. Jeśli więc wolimy uniknąć przymusowych postojów na drodze, jak również częstych zmian trasy, warto skorzystać z ofert przewoźników autobusowych. Liczne udogodnienia w pojazdach (regulowane fotele, telewizor, klimatyzacja, toalety, gniazdka elektryczne) czynią tę opcję o wiele bardziej komfortową, a przy okazji bardziej atrakcyjną ekonomicznie (bilety są tańsze niż zakup paliwa i eksploatacja samochodu).

Z Lublina do Zakopanego zarówno w tygodniu, jak i weekendy, jeżdżą tylko dwa autobusy. Pierwszy przejazd o 5:20 (docelowo na miejscu o 13:30, a więc czas podróży to 8 godzin i 10 min) świadczy dynamicznie rozwijająca się firma BP Tour, która oferuje również przewozy międzynarodowe i działa na rynku od lat. Drugi z kolei autobus –SuperPKS, rusza o 8:25,  ale jedzie aż 9 godzin i 40 minut (dojazd do Zakopanego na 18:05).

Obydwa autobusy ruszają z Dworca Autobusowego w Lublinie (Aleja Tysiąclecia 6), ale zatrzymują się również na przystankach Kraśnicka/Poczekajka 01 oraz Kraśnicka/Rzemieślnicza 01. Ich trasa kończy się w Zakopanem na placu PKP przy ulicy Chramcówki, blisko centrum.

Ceny biletów autobusowych do Zakopanego

Oprócz czasu podróży, autobusy różnią się także wysokością ceny biletu. Choć BP Tour dojeżdża do celu szybciej, to za przewóz oczekuje zapłaty w wysokości 75 zł. Natomiast SuperPKS jedzie 1,5 godziny dłużej, ale wysokość kwoty do zapłaty waha się w granicach 42 do 56 zł.

Tutaj możesz kupić bilety autobusowe Lublin – Zakopane

Pociąg Lublin – Zakopane

Między tymi dwoma miastami nie kursuje żaden pociąg. Jedyną opcją jest przejazd do Krakowa (z przesiadką w Radomiu, czas podróży około 5/6 godzin) i stamtąd dojechanie do Zakopanego busem lub autobusem. Przewozy oferują liczne firmy transportowe (m. in. Majer Bus, Szwagropol, Max Bus, Trans-Kos), a cena biletu oscyluje w okolicach 20 zł. Aby dotrzeć więc do naszego celu musimy łącznie dwa razy zmieniać środek transportu i mimo porównywalnego czasu trwania podróży, zapłacimy więcej ( bilety na pociąg 63 zł + autobus, co daje nam ponad 80 zł).

W okresie wakacyjnym oraz po ukończeniu remontu w 2023 roku z Krakowa do Zakopanego będzie można dojechać również pociągiem Przewozów Regionalnych oraz PKP Intercity. Jednak należy mieć na uwadze, że trasa ta cieszy się bardzo dużą popularnością i jeśli nie kupimy biletu wcześniej, to może zabraknąć dla nas miejsca. Aktualny rozkład jazdy dostępny jest na stronie: https://rozklad-pkp.pl

Samolot Lublin – Zakopane

Najbliższe lotnisko znajduje się w podkrakowskich Balicach, 100 km od Zakopanego. Choć Lublin także takowe posiada, to niestety nie oferuje bezpośrednich lotów do stolicy Małopolski. Możemy natomiast wybrać połączenie z przesiadką na warszawskim Okęciu, dzięki temu skrócimy nasz czas podróży do Zakopanego do około 4,5 godziny. Jest to jednak opcja najmniej opłacalna, bowiem za bilety zapłacimy ponad 500 zł.

Lublin i Zakopane w pigułce – co zobaczyć, atrakcje, najważniejsze informacje

Lublin jest jednym z najstarszych miast w Polsce, co przekłada się na niezwykle bogatą historię i związane z nią atrakcje. Zajmuje 147,5 km2, które zamieszkuje blisko 340 tysięcy osób (stan na 2018 rok). Będąc w nim obowiązkowo należy spróbować lokalnego cebularza, a także zobaczyć kaplicę Trójcy Świętej, Zamek Królewski – aktualną siedzibę Muzeum Lubelskiego oraz Bramę Grodzką, przez którą dotrzemy na Stary Rynek. Wiekowe, kolorowe kamienice, z mieszczącym się w samym jego sercu Ratuszem, tworzą wyjątkowy klimat i zamieniają nasz spacer w przyjemność. Najwytrwalsi mogą pokonać 200 schodków Wieży Trynitarskiej, by podziwiać panoramę miasta. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego zwiedzania jest kierowanie się szlakiem legend.

Zakopane – najwyżej położone miasto w Polsce, bo aż 750–2301 m n.p.m.), rozciąga się na 84,26 km2 i jest zamieszkiwane przez ponad 27 tysięcy osób, co w porównaniu z liczbą odwiedzających je co roku turystów (prawie 3,8 miliona) jest zaledwie garstką. Oprócz słynnych Krupówek, warto odwiedzić Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego oraz Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Amatorzy górskich wycieczek nie mogą ominąć dwóch symbolicznych dla polskich Tatr szczytów – Giewontu (1895 m n.p.m.) oraz Kasprowego Wierchu (1985 m n.p.m.). Najbardziej wytrwali powinni spróbować zdobyć najwyższy szczyt w Polsce – Rysy (2499 m n.p.m.). Z kolei nieznaną, a bardzo ciekawą atrakcją, jest Galeria Władysława Hasiora oraz Największa Papugarnia Egzotyczna. Ptaki w niej bardzo szybko uczą się mówić i siadają na ramionach, by się przytulić.