jedzenie i picie zakopane
0 Comments

O dobre jedzenie i piciu można mówić i mówić… Ale najlepiej po prostu w nim zasmakować!!!!
Na początek może kwaśnica, która niekiedy jest uważana za odpowiednik kapuśniaka, gdyż jest to zupa z kiszonej kapusty o wyrazistym, naprawdę kwaśnym smaku. Do zupy dodaje się oczywiście ziemniaki i mięso, aby łatwiej zaspokoić głód po górskich wędrówkach.

Kolejny prawdziwy symbol zakopiańskiej kuchni to oscypek, który wchodzi w skład wielu dań. Jest to popularny ser z owczego mleka, który charakteryzuje się typowym kształtem i zdobieniami. Oscypek z grilla z żurawiną, z mięsem czy po prostu na zimno to najbardziej popularne propozycje, które odnajdziecie w każdym menu góralskiej knajpy.

Jedzenie góralskie to również znakomite dania z baraniny, która w Zakopanem jest bardzo popularna. Szaszłyk barani czy kiełbaski baranie z sosem czosnkowym to prawdziwa rewelacja!

Kolejnym szlagierem jest placek po zbójnicku czy domowa szarlotka, która nigdzie nie smakuje tak dobrze, jak w schronisku gdzieś tam wysoko w górach…

A co do picia??? Wszystko, aby tylko “z prądem” 😉 Picie z prądem zazwyczaj związane jest z dodaniem mocniejszego alkoholu do płynu, który pijemy. Najbardziej znana jest tzw. herbatka góralska z prądem (z rumem lub spirytusem, rozgrzewa w sekundę) czy piwo z wkładką.