0 Comments

Istnieje wiele sposobów dojazdu z Warszawy do Zakopanego. Poniżej znajduje się szczegółowe omówienie każdego z nich, ze wskazaniem na zalety i wady.

Jak najszybciej dojechać do Zakopanego z Warszawy? Zdecydowanie pociągiem Express Intercity lub samochodem, czas przejazdu na obydwa środki transportu wyliczony jest na około 5,5 godziny, oczywiście w przypadku samochodu to czas optymalny i można natrafić na korki.

Jak najlepiej dojechać samochodem z Warszawy do Zakopanego? Istnieją zasadniczo trzy trasy, którymi można jechać do Zakopanego – przez S7 i DK7 (odległość to 408 km), przez DK1 (odległość 480 km) oraz przez S7 (odległość 456 km). Optymalny czas przejazdu pierwszej i drugiej trasy  jest porównywalny, ale tak naprawdę wszystkie trzy są obliczone na około 5-6 godzin jazdy.

Jak dojechać:

  1. Pociągiem. Trasę obsługują pociągi Intercity, zarówno TLK, jak i IC Express. TLK jedzie niecałe 8 godzin, cena biletu zaczyna się od 72 zł, ceny biletów wspomnianego wyżej EIC rozpoczynają się od 145 zł. Dworzec kolejowy znajduje się niedaleko centrum Zakopanego.
  2. Autobusem. Jest możliwy dojazd PKS z Warszawy do Zakopanego w cenie od 50 do 60 zł, czas podróży waha się między 7 a 8 godzin. Można dojechać także Polskim Busem, czas przejazdu jest zbliżony, ceny ulegają zmianie, ale jeżeli odpowiednio wcześnie wykupi się bilet, może kosztować nawet 26 zł. Dworzec autobusowy znajduje się niedaleko centrum Zakopanego.
  3. Samolotem. Można lecieć do Katowic za cenę od 122 zł lub do Krakowa od 103 zł (przykładowe ceny w grudniu 2017), obie trasy są obsługiwane przez LOT. Na lotnisku można przesiąść się w bezpośredni bus na dworzec. Choć sam przelot jest krótki, to trudno oszacować średni czas takiej podróży ze względu na wiele kombinacji i konieczność przesiadki.

Przy wyborze środka transportu dużo zależy od tego w jakim gronie jedziemy, czego oczekujemy na miejscu, czy zależy nam na czasie czy na cenie przejazdu.

Pociąg z Warszawy do Zakopanego

Samochodem możemy dojechać stosunkowo szybko – o ile nie będzie korków. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku wyjazdu z małymi dziećmi czy chociażby wtedy gdy wieziemy sprzęt sportowy. Samochód może też dawać niezależność od publicznych środków komunikacji publuicznej na miejscu, ale też oznaczać problemy z parkowaniem i dodatkowe opłaty.

Pociąg będzie świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią mieć trochę przestrzeni w czasie podróży i doceniają piękne widoki za oknem. Jeżeli wybierzemy pociąg express, oznacza to także, że najprawdopodobniej będziemy najszybciej, choć wiąże się to z wyższymi kosztami.

Autobus może być zdecydowanie najtańszą opcją i co ważne, kursuje kilka razy dziennie.

Jeżeli ktoś bardzo lubi latać, może też skorzystać z opcji przelotu samolotem, ale ze względu na konieczność przesiadki i cenę, raczej nie jest to najwygodniejsza opcja.

Powyższe zestawienie powinno pomóc wybrać najbardziej dogodny środek transportu.