0 Comments

Istnieje wiele sposobów dojazdu z Warszawy do Zakopanego. Poniżej znajduje się szczegółowe omówienie każdego z nich, ze wskazaniem na zalety i wady.

Jak najszybciej dojechać do Zakopanego z Warszawy? Zdecydowanie pociągiem Express Intercity lub samochodem, czas przejazdu na obydwa środki transportu wyliczony jest na około 5,5 godziny, oczywiście w przypadku samochodu to czas optymalny i można natrafić na korki.

Jak najlepiej dojechać samochodem z Warszawy do Zakopanego? Istnieją zasadniczo trzy trasy, którymi można jechać do Zakopanego – przez S7 i DK7 (odległość to 408 km), przez DK1 (odległość 480 km) oraz przez S7 (odległość 456 km). Optymalny czas przejazdu pierwszej i drugiej trasy  jest porównywalny, ale tak naprawdę wszystkie trzy są obliczone na około 5-6 godzin jazdy.

Jak dojechać:

  1. Pociągiem. Trasę obsługują pociągi Intercity, zarówno TLK, jak i IC Express. TLK jedzie niecałe 8 godzin, cena biletu zaczyna się od 72 zł, ceny biletów wspomnianego wyżej EIC rozpoczynają się od 145 zł. Dworzec kolejowy znajduje się niedaleko centrum Zakopanego.
  2. Autobusem. Jest możliwy dojazd PKS z Warszawy do Zakopanego w cenie od 50 do 60 zł, czas podróży waha się między 7 a 8 godzin. Można dojechać także Polskim Busem, czas przejazdu jest zbliżony, ceny ulegają zmianie, ale jeżeli odpowiednio wcześnie wykupi się bilet, może kosztować nawet 26 zł. Dworzec autobusowy znajduje się niedaleko centrum Zakopanego.
  3. Samolotem. Można lecieć do Katowic za cenę od 122 zł lub do Krakowa od 103 zł (przykładowe ceny w grudniu 2017), obie trasy są obsługiwane przez LOT. Na lotnisku można przesiąść się w bezpośredni bus na dworzec. Choć sam przelot jest krótki, to trudno oszacować średni czas takiej podróży ze względu na wiele kombinacji i konieczność przesiadki.

Przy wyborze środka transportu dużo zależy od tego w jakim gronie jedziemy, czego oczekujemy na miejscu, czy zależy nam na czasie czy na cenie przejazdu.

Pociąg z Warszawy do Zakopanego

Samochodem możemy dojechać stosunkowo szybko – o ile nie będzie korków. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku wyjazdu z małymi dziećmi czy chociażby wtedy gdy wieziemy sprzęt sportowy. Samochód może też dawać niezależność od publicznych środków komunikacji publuicznej na miejscu, ale też oznaczać problemy z parkowaniem i dodatkowe opłaty.

Pociąg będzie świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią mieć trochę przestrzeni w czasie podróży i doceniają piękne widoki za oknem. Jeżeli wybierzemy pociąg express, oznacza to także, że najprawdopodobniej będziemy najszybciej, choć wiąże się to z wyższymi kosztami.

Autobus może być zdecydowanie najtańszą opcją i co ważne, kursuje kilka razy dziennie.

Jeżeli ktoś bardzo lubi latać, może też skorzystać z opcji przelotu samolotem, ale ze względu na konieczność przesiadki i cenę, raczej nie jest to najwygodniejsza opcja.

Powyższe zestawienie powinno pomóc wybrać najbardziej dogodny środek transportu.

Rozkład jazdy autobusów i pociągów Warszawa – Zakopane, Zakopane – Warszawa:

Przystanek początkowyPrzystanek końcowyCzas odjazduCzas przyjazduCena za biletCzas podróżyPrzewoźnik
Środek transportu
Warszawa, Metro WilanowskaZakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki23:457:0099.99PLN7h:15minFlixBusBus
Warszawa ZachodniaZakopane23:515:505h:59minPKP Intercity S.A.Pociąg
Warszawa, Metro WilanowskaZakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki23:457:00119.99PLN7h:15minFlixBusBus
Warszawa ZachodniaZakopane22:438:019h:18minPKP Intercity S.A.Pociąg
Warszawa, Metro WilanowskaZakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki14:3021:4559.99PLN7h:15minFlixBusBus
Warszawa, Metro WilanowskaZakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki10:0017:1569.99PLN7h:15minFlixBusBus
Warszawa ZachodniaZakopane8:1114:035h:52minPKP Intercity S.A.Pociąg
Warszawa, Metro WilanowskaZakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki7:0014:2099.99PLN7h:20minFlixBusBus
Warszawa ZachodniaZakopane6:4212:225h:40minPKP Intercity S.A.Pociąg
Warszawa, Metro WilanowskaZakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki7:0014:2059.99PLN7h:20minFlixBusBus
Zakopane Plac PKP przy ul.ChramcówkiWarszawa, Metro Wilanowska23:306:3059.99PLN7h:0minFlixBusBus
Zakopane Plac PKP przy ul.ChramcówkiWarszawa, Metro Wilanowska23:306:3069.99PLN7h:0minFlixBusBus
ZakopaneWarszawa Zachodnia21:443:496h:5minPKP Intercity S.A.Pociąg
ZakopaneWarszawa Zachodnia20:206:179h:57minPKP Intercity S.A.Pociąg
ZakopaneWarszawa Zachodnia17:1723:386h:21minPKP Intercity S.A.Pociąg
Zakopane Plac PKP przy ul.ChramcówkiWarszawa, Metro Wilanowska15:4523:0559.99PLN7h:20minFlixBusBus
ZakopaneWarszawa Zachodnia15:0423:308h:26minPKP Intercity S.A.Pociąg
ZakopaneWarszawa Zachodnia14:4120:335h:52minPKP Intercity S.A.Pociąg
Zakopane Plac PKP przy ul.ChramcówkiWarszawa, Metro Wilanowska13:4020:5559.99PLN7h:15minFlixBusBus
Zakopane Plac PKP przy ul.ChramcówkiWarszawa, Metro Wilanowska10:0017:1569.99PLN7h:15minFlixBusBus
Zakopane Plac PKP przy ul.ChramcówkiWarszawa, Metro Wilanowska13:4020:5569.99PLN7h:15minFlixBusBus

Przystanki autobusowe na trasie Warszawa – Zakopane, Zakopane – Warszawa:

WarszawaZakopaneNaN NaN5h:40min
PrzystanekPrzyjazdOdjazdOdległość od pierw. przystanku
Warszawa Wschodnia6:247km
Warszawa Centralna6:306:353km
6:406:42
Kraków Główny9:029:22290km
Chabówka11:0811:25385km
Nowy Targ11:5912:00408km
Zakopane12:22428km
WarszawaZakopane79,99 zł7h:20min
7:00
RADOM,Beliny-Prażm/Dworzec PKS8:408:4588km
Kielce, Żytnia9:509:55157km
Kraków MDA, ul. Bosacka 1811:5512:05258km
Zakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki14:20343km
WarszawaZakopane69,99 zł7h:15min
10:00
RADOM,Beliny-Prażm/Dworzec PKS11:4011:4588km
Kielce, Żytnia12:5012:55157km
Kraków MDA, ul. Bosacka 1814:5515:00258km
Zakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki17:15343km
ZakopaneWarszawa69,99 zł7h:15min
Kraków MDA, ul. Bosacka 1812:1512:2085km
Kielce, Żytnia14:2014:25186km
RADOM,Beliny-Prażm/Dworzec PKS15:2015:25255km
Warszawa, Metro Wilanowska17:15343km
WarszawaZakopane99,99 zł7h:20min
WarszawaZakopane79,99 zł7h:15min
14:30
RADOM,Beliny-Prażm/Dworzec PKS15:5516:0088km
Kielce, Żytnia17:2017:25157km
Kraków MDA, ul. Bosacka 1819:2519:30258km
Zakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki21:45343km
WarszawaZakopaneNaN NaN5h:52min
Warszawa Wschodnia7:497km
Warszawa Centralna7:558:053km
8:098:11
Kraków Główny10:3010:45290km
Chabówka12:4513:05385km
Nowy Targ13:3313:40408km
Zakopane14:03428km
ZakopaneWarszawa59,99 zł7h:15min
13:40
Kraków MDA, ul. Bosacka 1815:5516:0085km
Kielce, Żytnia18:0018:05186km
RADOM,Beliny-Prażm/Dworzec PKS19:0019:05255km
Warszawa, Metro Wilanowska20:55343km
WarszawaZakopaneNaN NaN9h:18min
Warszawa Wschodnia22:1722:198km
Warszawa Centralna22:2522:353km
22:4022:43
Żyrardów23:0423:0740km
Skierniewice23:2023:2363km
Koluszki23:4423:46102km
Łódź Widzew0:010:29123km
Piotrków Trybunalski1:061:08180km
Radomsko1:411:43225km
Częstochowa2:092:29266km
Kraków Główny4:074:30413km
Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona5:265:28452km
Sucha Beskidzka Zamek6:006:01475km
Maków Podhalański6:076:09481km
Chabówka6:426:59508km
Nowy Targ7:337:35531km
Poronin7:497:51545km
Zakopane8:01551km
ZakopaneWarszawaNaN NaN5h:52min
14:41
Nowy Targ15:0115:0220km
Chabówka15:4115:5843km
Kraków Główny17:5218:14138km
Warszawa Zachodnia20:3320:36428km
Warszawa Centralna20:4020:45431km
Warszawa Wschodnia20:51435km
WarszawaZakopane99,99 zł7h:15min
23:45
RADOM,Beliny-Prażm/Dworzec PKS1:251:3088km
Kielce, Żytnia2:352:40157km
Kraków MDA, ul. Bosacka 184:404:45258km
Zakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki7:00343km
ZakopaneWarszawaNaN NaN8h:26min
15:04
Poronin15:1315:145km
Nowy Targ15:2715:2920km
Chabówka16:0816:2243km
Maków Podhalański16:5416:5570km
Sucha Beskidzka17:0317:0478km
Jeleśnia17:5717:59102km
Żywiec18:2518:43113km
Bielsko-Biała Główna19:0519:16133km
Czechowice-Dziedzice19:2719:30145km
Pszczyna19:3819:41153km
Tychy19:5319:55172km
Katowice20:1020:20188km
Sosnowiec Główny20:2820:30197km
Dąbrowa Górnicza20:3720:39207km
Zawiercie20:5720:59233km
Włoszczowa Północ21:3721:39302km
Opoczno Południe22:1422:18364km
Warszawa Zachodnia23:3023:32483km
Warszawa Centralna23:3623:40486km
Warszawa Wschodnia23:46490km
WarszawaZakopaneNaN NaN5h:59min
Warszawa Wschodnia23:0723:148km
Warszawa Centralna23:2023:453km
23:4923:51
Kraków Główny2:122:24290km
Chabówka4:104:25385km
Nowy Targ4:575:14408km
Zakopane5:50428km
ZakopaneWarszawaNaN NaN9h:57min
20:20
Poronin20:2920:315km
Nowy Targ20:4420:4620km
Chabówka21:2921:4643km
Maków Podhalański22:1322:1570km
Sucha Beskidzka Zamek22:2122:2376km
Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona22:4822:5098km
Kraków Główny23:540:46138km
Częstochowa2:272:56285km
Radomsko3:223:24326km
Piotrków Trybunalski3:573:59371km
Łódź Widzew4:355:00428km
Koluszki5:145:16449km
Skierniewice5:375:40488km
Żyrardów5:535:56511km
Warszawa Zachodnia6:176:20551km
Warszawa Centralna6:256:40554km
Warszawa Wschodnia6:466:51558km
ZakopaneWarszawaNaN NaN6h:21min
17:17
Nowy Targ17:4417:4520km
Chabówka18:2018:4643km
Kraków Główny20:5121:08138km
Warszawa Zachodnia23:3823:40428km
Warszawa Centralna23:4423:50431km
Warszawa Wschodnia23:56435km
Nowy Targ4:585:14408km
WarszawaZakopane119,99 zł7h:15min
ZakopaneWarszawaNaN NaN6h:5min
21:44
Nowy Targ22:2722:2820km
Kraków Główny1:141:26138km
Warszawa Zachodnia3:493:54428km
Warszawa Centralna3:584:05431km
Warszawa Wschodnia4:114:13435km
ZakopaneWarszawa69,99 zł7h:0min
23:30
Kraków MDA, ul. Bosacka 181:301:3585km
Kielce, Żytnia3:353:40186km
RADOM,Beliny-Prażm/Dworzec PKS4:404:45255km
Warszawa, Metro Wilanowska6:30343km
ZakopaneWarszawa59,99 zł7h:20min
15:45
Kraków MDA, ul. Bosacka 1818:0018:1085km
Kielce, Żytnia20:1020:15186km
RADOM,Beliny-Prażm/Dworzec PKS21:1521:20255km
Warszawa, Metro Wilanowska23:05343km
ZakopaneWarszawa59,99 zł7h:0min
WarszawaZakopane59,99 zł7h:15min