kraków zakopane jak dojechać
0 Comments

Zakopane jest celem podróży wielu turystów o każdej porze roku. Ty również planujesz wyjazd w góry, ale nie wiesz, na jaki środek transportu się zdecydować? Zapoznaj się z informacją, jakie autobusy i pociągi jeżdżą na trasie Kraków Zakopane oraz która opcja jest najbardziej opłacalna.

Bus Kraków Zakopane

Przejazdy na trasie Kraków – Zakopane oferują firmy transportowe takie jak Majer Bus, Telesfor, AD Euro-Trans Biuro Podróży, Szwagropol, Max Bus, Trans-Kos, czy POLREGIO (do momentu, kiedy nie działa kolej). Przystanek początkowy mieści się na Dworcu Autobusowym MDA przy ulicy Bosackiej 18 w Krakowie (zaraz obok dworca kolejowego), natomiast końcowy na Placu PKP, przy ulicy Chramcówki 35. Wcześniej możemy wysiąść na przystankach: Zakopane Ustup, Spyrkówka oraz Kasprowicza. Bieżący rozkład jazdy jest dostępny na stronach internetowych poszczególnych przewoźników.

Kraków z Zakopanem łączy słynna Zakopianka (droga nr 47) o łącznej długości 102 kilometrów. Ze względu na wielogodzinne korki (szczególnie w okresie wakacyjnym, świątecznym oraz w weekendy) skutecznie psuje humor urlopowiczów jadących samochodem. Aby uniknąć utrudnień na trasie i zamknąć czas trwania podróży w dwóch godzinach, warto więc skorzystać z bogatej oferty przewoźników lokalnych, jak również tych o krajowym zasięgu. Na ich korzyść przemawia chociażby fakt, że w ciągu jednej godziny z dworca w Krakowie odjeżdża nawet osiem różnych busów i autobusów (średnio co 15 minut) przez siedem dni w tygodniu, a większość pojazdów jest klimatyzowana. Niektóre z nich posiadają także liczne udogodnienia w postaci darmowej sieci Wifi, toalet, czy regulowanych foteli.

Ceny biletów autobusowych do Zakopanego

Autobus jest zdecydowanie jednym z najtańszych środków transportu. Ceny biletów z Krakowa do Zakopanego wahają się w granicach 20 zł. Jedynie FlixBux wyróżnia się na tle innych wielkością opłaty, bowiem za przejazd żąda 49, 99 zł, co czyni go najmniej opłacalną opcją. Najbardziej atrakcyjne bilety oferuje za to AD Euro-Trans Biuro Podróży – 17 zł oraz Majer Bus – 19 zł. Bilety autobusowe można zakupić tutaj.

Pociąg relacji Kraków – Zakopane

Za tą opcją przemawiają malownicze widoki oraz wysoki komfort jazdy (klimatyzowane wagony z darmowym WiFi i gniazdkami elektrycznymi). Na trasie Kraków – Zakopane regularnie kursują pociągi Przewozów Regionalnych oraz PKP InterCity, z tym, że – w przeciwieństwie do autobusów – dla nich stacją początkową jest Kraków Płaszów, a końcową zabytkowy Dworzec Kolejowy przy ulicy Chramcówki 35 (jedyny w Zakopanem, mieszczący się w centrum miasta). Podróż trwa średnio 3,5 godziny. Ze względu na popularność tej trasy warto kupić bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z zakończoną sprzedażą na dany termin. Aktualny rozkład jazdy dostępny jest na stronie: https://rozklad-pkp.pl

Niestety aktualnie trwa przebudowa trasy kolejowej Kraków – Zakopane, a jej koniec planowany jest dopiero na 2023 rok. W tym czasie funkcjonuje zastępcza komunikacja autobusowa, a pociągi dalekobieżne i regionalne jeżdżą jedynie w okresie wakacyjnym. Warto jednak cierpliwie przeczekać utrudnienia, gdyż po ich zakończeniu czas trwania podróży ma zostać skrócony aż o godzinę. Więcej informacji na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.intercity.pl/pl/akz-krakow-zakopane.html

Ceny biletów na pociąg z Krakowa do Zakopanego

W przypadku Kolei Małopolskich bilet jednorazowy kosztuje 14 zł. Od kwoty tej przysługują ustawowe ulgi, na przykład dla studentów. Z kolei InterCity, w ramach promocji Super Promo, oferuje przejazd za 29 zł (II klasa) i 69 zł (I klasa).

Samolot Kraków – Zakopane

Do Zakopanego można dojechać jedynie pociągiem, autobusem lub samochodem. Najbliższe lotnisko mieści się bowiem w Popradzie na Słowacji (70 km) oraz w podkrakowskich Balicach (100 km), dzięki czemu może jedynie stanowić punkt przesiadkowy między miastem docelowym, a miejscem początku naszej podróży.

Trasa Kraków – Zakopane samochodem

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną jazdę samochodem z Krakowa do Zakopanego, możesz zasadniczo wybrać dwie opcje – albo jechać przez Wieliczkę i Zakliczyn do Myślenic i tam następnie wjechać na drogę nr 7 i następnie 958, kierując się prosto do Zakopanego albo od razu wybrać drogę nr 7 przez Libertów i Krzyszkowice, po czym za Myślenicami wjechać na wyżej wspomnianą trasę. Jeżeli nie masz nic przeciwko zabraniu pasażerów lub bycia towarzystwem dla kogoś w samochodzie, za to chcesz obniżyć koszty przejazdu, zawsze możesz wybrać BlablaCar.

Jak najszybciej dojechać do Zakopanego z Krakowa?

Najprawdopodobniej najszybszym sposobem dotarcia z Krakowa do Zakopanego będzie autobus (lub samochód – w zależności od tego czy nim dysponujemy). Odległość Kraków Zakopane nie jest wielka – jest to zaledwie 100km, a podróż trwa około dwóch godzin, oczywiście w zależności od możliwych korków, warunków pogodowych i innych czynników zewnętrznych. Czym dojechać z Krakowa do Zakopanego? To już zależy od własnych preferencji.

Kraków Zakopane jak dojechać, co zobaczyć, atrakcje, najważniejsze informacje

Kraków – niegdyś stolica Polski, a ówczesna stolica historyczna Małopolski, jest jednym z głównych celów wycieczek turystów zarówno z kraju jak i zagranicy. Liczy ponad 760 tysięcy mieszkańców (stan na 2017 rok) i rozciąga się na 326,85 km2. Urokliwe miasto z ponad 1000-letnią tradycją zachwyca imponującą ilością zabytków, klimatycznymi miejscami oraz wieloma atrakcjami dla wszystkich, niezależnie od wieku. Każdy, kto je odwiedza, powinien zobaczyć Rynek Główny (wraz z podziemiami), Zamek Królewski i Katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki, a także Sukiennice. Musi przy tym uważać na Smoka, który strzeże Krakowa nad Wisłą i zieje ogniem co 3 minuty. Inne ciekawe obiekty do zwiedzania to Muzeum Witrażu, Muzeum Pinballa oraz Bunkier Sztuki.

Położone u stóp Tatr Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski, zamieszkuje zaledwie 27 666 osób (stan na 2017 rok), jednakże co roku odwiedza je kilkanaście milionów turystów. Jest najwyżej położonym miastem w naszym kraju (750–2301 m n.p.m.) i zajmuje 84,26 km2. Jego największą atrakcję turystyczną stanowią Krupówki oraz Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.), na który można wjechać kolejką kabinową lub samodzielnie wejść, pokonując szlaki o różnym stopniu trudności (lista szlaków dostępna na stronie: http://kasprowywierch.biz/szlaki.html). Dużą popularnością cieszy się także Gubałówka, Wielka Krokiew i Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, a najczęściej zdobywanym szczytem jest Giewont, z charakterystycznym krzyżem na szczycie.

Aby wybrać rozwiązania dla siebie, musisz przeanalizować czego oczekujesz od podróży, jakie są Twoje cele, budżet, ile masz bagażu i co zamierzasz robić na miejscu. Jeśli chcesz po prostu dojechać do Zakopanego i codziennie spacerować po mieście lub zaraz po przyjeździe ruszasz w góry i schodzisz za tydzień – wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie pewnie autobus lub pociąg. Jeżeli jednak zatrzymujesz się u znajomej gospodyni pod Zakopanem i codziennie planujesz jeździć z własnym sprzętem sportowym na stok oddalony o 15 km dalej, wówczas samochód powinien się znacznie lepiej sprawdzić.