katowice zakopane jak dojechać
0 Comments

Autobus Katowice – Zakopane

Droga z Katowic do Zakopanego wynosi około 170 kilometrów. Podróż autobusem trwa od trzech do pięciu godzin. Czas przejazdu zależy od przewoźnika, a także godziny podróży, czy nawet daty, w której planujemy wyjazd (w godzinach szczytu, czy miesiącach letnich, podróż może się wydłużyć ze względu na korki). Zazwyczaj są to autobusy bezpośrednie, choć czasem znajdziemy taki z przesiadką w Krakowie. Najpopularniejszymi przewoźnikami na tej trasie są FlixBus oraz Leo Express. Inni przewoźnicy, jakich znajdziemy, to Telesfor oraz Unibus. Przystankiem początkowym jest Dworzec Autobusowy w Katowicach przy ulicy Piotra Skargi. Autobus kończy trasę w Zakopanem na Placu Autobusowym przy ulicy Chramcówki, skąd mamy kilkanaście minut drogi piechotą do centrum miasta. Autobusy kursują prawie przez całą dobę. Najwcześniejszy wyjeżdża około godziny trzeciej, a ostatni przed osiemnastą. W pojazdach znajdziemy takie udogodnienia jak toaleta, sieć wifi, klimatyzacja oraz gniazdko elektryczne. W niektórych z nich, dodatkowym udogodnieniem jest duża odległość między siedzeniami, dzięki czemu w przypadku przedłużającej się podróży, warunki będą na tyle komfortowe, aby choć przez chwilę się przespać. Zaletą autobusów jest też to, że możemy wziąć ze sobą duży bagaż, co byłoby dodatkowo płatne w przypadku podróży samolotem.

Ceny biletów autobusowych

W tym przypadku ceny różnią się między sobą w zależności od przewoźnika czy godziny wyjazdu. Często można jednak zdobyć bilety w promocyjnych cenach, dlatego warto sprawdzać stronę danego przewoźnika już jakiś czas przed wyjazdem. Czasem, tak jak w przypadku pociągów, koszt biletu rośnie wraz ze zbliżającą się datą wyjazdu, dlatego taką podróż najlepiej zaplanować z pewnym wyprzedzeniem. Bilety autobusowe z Katowic do Zakopanego można zdobyć w cenie od trzydziestu do siedemdziesięciu złotych.

Jeśli nie wiemy jeszcze, o której dokładnie pojedziemy lub do ostatniej chwili nie znamy daty wyjazdu, dobrym pomysłem będzie karnet kolejowy. To najlepsze wyjście także wtedy, gdy nie chcemy ograniczać się do zwiedzania tylko jednego miasta i czeka nas nie jedna, a kilka podróży pociągiem w krótkim czasie. Posiadacze takiego karnetu mogą również wysiąść na którejś z pośrednich stacji i w dowolnym momencie kontynuować swoją podróż do stacji docelowej.

Jeśli jednak jesteśmy przekonani, że nie będziemy podróżować pociągami zbyt wiele i przejazd do Zakopanego nam wystarcza, zwykłe bilety na pociąg będą dobrym wyborem. W przypadku PKP warto kupić bilety z wyprzedzeniem. Im szybciej zdecydujemy się na zakup, tym mniej zapłacimy. Wraz ze zbliżającą się datą wyjazdu, ceny zaczynają wzrastać.

Pociąg z Katowic do Zakopanego

Wybierając ten sposób podróżowania musimy przygotować się na jedną lub dwie przesiadki w trakcie przejazdu. Przewoźnicy na tej trasie to Koleje Śląskie i Przewozy Regionalne. Czas trwania podróży to od sześciu do ośmiu godzin. Pierwszy pociąg odjeżdża z Dworca Głównego w Katowicach po godzinie 5.30. Ilość przesiadek i ich rodzaj zależy od godziny odjazdu, którą wybierzemy. Możliwa jest przesiadka z pociągu na autobus w Krakowie lub pomiędzy pociągami w Bielsku – Białej i Kalwarii Zebrzydowskiej. Ten sposób podróżowania nie jest jednak drogi. Ceny biletów w jedną stronę wahają się w okolicach 20 złotych. W tym przypadku można również zabrać ze sobą jeden duży bagaż oraz bagaż podręczny. W wagonach znajdują się toalety, a często także klimatyzacja, wifi, czy gniazdko elektryczne. W pociągach jest również możliwość przewozu rowerów, jeśli chcemy zwiedzać górskie szlaki właśnie w ten sposób. Dokładny rozkład jazdy, opis trasy oraz możliwość zakupu biletów znajdziemy na stronie internetowej PKP rozklad-pkp.pl.

Katowice i Zakopane w pigułce. Co warto wiedzieć o mieście i jego atrakcjach

Katowice to stolica Górnego Śląska. Jest to dwunaste miasto w kraju pod względem powierzchni. Podczas pobytu w tym miejscu warto odwiedzić zabytkową dzielnicę Nikiszowiec z charakterystycznymi domami z czerwonej cegły, a miłośnicy rozrywki wolny czas spędzić mogą w Śląskim Wesołym Miasteczku Legendia. Ceny biletów oraz godziny otwarcia sprawdzimy na stronie legendia.pl. Tam też można kupić bilety online, dzięki czemu zaoszczędzimy czas przeznaczony na stanie w kolejkach. Inne warte odwiedzenia miejsca to z pewnością Spodek, czy Muzeum Śląskie, a także wnętrze Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Katowice słyną z licznych imprez kulturalnych i festiwali, na które zjeżdżają ludzie z całego świata. Są to między innymi Rawa Blues Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent Katowice, czy nowo powstały Fest Festival. Na katowickim rynku, obok Teatru Śląskiego, często odbywają się różnego rodzaju jarmarki (np. Jarmark Bożonarodzeniowy, czy Jarmark Francuski) , na których można znaleźć zarówno potrawy lokalne, jak i wyroby z całego świata.

Zakopane to miasto w województwie małopolskim. Jest jedną z największych turystycznych miejscowości położonych w okolicach gór. Potocznie nazywany jest zimową stolicą Polski, będąc ośrodkiem sportów zimowych. Przykładem są tysiące turystów zjeżdżających co rok na Puchar Świata w skokach narciarskich odbywający się na Wielkiej Krokwi. Więcej o tych zawodach można przeczytać tutaj. Oprócz sportów zimowych turyści chętnie przyjeżdżają by pospacerować po górskich szlakach w Tatrach. Najpopularniejsze destynacje to Gubałówka, Giewont, Kasprowy Wierch, czy pobliskie Morskie Oko. Najpopularniejszym miejscem w Zakopanem są Krupówki. To najbardziej zatłoczona ulica w całym mieście pełna restauracji, sklepów i wystawców ulicznych. Inne miejsca warte odwiedzenia to Muzeum Oscypka – najbardziej znanego, regionalnego przysmaku, Muzeum Karola Szymanowskiego, czy Teatr imienia S.I.Witkiewicza. W okolicy znajdziemy również duże aquaparki, czy baseny termalne, a w wakacyjnych miesiącach odbywa się tu kino plenerowe.

 

Do Zakopanego z Katowice można dotrzeć pociągiem, autobusem i samochodem.

Ruch na trasie Katowice-Zakopane może być szczególnie nasilony w wakacje, a także w okolicach świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i podczas ferii zimowych, kiedy trwa sezon narciarski i miłośnicy sportów zimowych chcą wziąć udział w białym szaleństwie. Odcinek ten ma długość około 190 km i można go w zasadzie pokonać wykorzystując 3 różne środki transportu.

Jak najszybciej dojechać do Zakopanego z Katowice?

Zdecydowanie najszybszym środkiem transportu z Katowic do Zakopanego będzie samochód. Trasę tę można spokojnie pokonać w 2h30min do 3h. Zasadniczo istnieją dwa sposoby – pierwszym jest dojazd do Krakowa przez trasę A4, a następnie kierować się w stronę Myślenic, Rabki Zdroju i trasy Zakopianki. Druga możliwa trasa prowadzi przez Tychy, Bielsko-Białą, Szczyrk i częściowo przez Słowację, aby dojechać do Czarnego Dunajca i stamtąd kierować się do Zakopanego. Jeśli nie masz oporów przed tym, żeby jeździć z obcymi ludźmi w samochodzie, zarówno jako pasażer, jak i kierowca, zawsze możesz skorzystać z usług Blablacar i dzielić swój przejazd z innymi, a tym samym obniżyć koszty podróży.

Dojazd samochodem:

Odległość z Katowice do Zakopanego : 180-190 km
Сzas jazdy samochodem : 3 godziny
Trasa: A4

* Na trasie są płatne drogi.

Jak dojechać autobusem z Katowice do Zakopanego?

Przewoźnik: LEO Express a.s.
Сzas jazdy : 3 godziny 15 minut
Сzas odjazdu: 3:45
Сzas przyjazdu: 7:00
Przystanki autobusowe:

3:45 Katowice
4:58 Krakow, Bus Station Bosacka
5:40 Myślenice Estakada
6:15 Rabka Zdrój Dworzec Autobusowy
6:40 Nowy Targ D.A.
7:00 Zakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki

Istnieje wielu przewoźników, także prywatnych, którzy zawiozą nas bezpośrednio z Katowic do Zakopanego, w większości w czasie nie dłuższym niż cztery godziny. Wśród nich można wymienić takich jak Polski Bus, Telesfor, AD Euro-Trans, Aviva, Kayatrans. Możliwy jest także dojazd z Katowic do Zakopanego, w tym korzystając z usług PKS Zielona Góra i PKS Kłodzko. Ceny biletów wahają się między dwadzieścia a czterdzieści złotych, w zależności od przewoźnika, daty, pory dnia itp.

 

Dojazd pociągiem:

Przewoźnik:Koleje Śląskie, PKP Intercity SA
Сzas jazdy : 5 godzin 24 minut
Сzas odjazdu: 12:43
Сzas przyjazdu: 18:07
Przystanki :
12:43 Katowice
12:46 Katowice Brynów
12:50 Dworzec Kolejowy Katowice Ligota
12:53 Katowice Piotrowice
12:56 Katowice Podlesie
13:02 Tychy
13:05 Tychy Żwaków
13:10 Kobiór
13:15 Piasek
13:28 Pszczyna
13:37 Czechowice-Dziedzice
13:54 Bielsko-Biała Główna
14:34 Żywiec
14:56 Jeleśnia
15:48 Sucha Beskidzka
15:56 Maków Podhalański
16:47 Chabówka
17:28 Nowy Targ
17:59 Poronin
18:07 Zakopane

Dojazd z Katowice do Zakopanego pociągiem jest możliwy, ale na dobrą sprawę zajmuje wiele godzin i nie jest szczególnie wygodny czy tani. Nie ma bezpośrednich połączeń, należy dojechać do Krakowa pociągiem i stamtąd przesiąść się do pociągu do Zakopanego. Tego typu rozwiązanie zajmuje najmniej około 6h. Pokonanie tej trasy samochodem lub autobusem jest znacznie szybsze, wygodniejsze i tańsze.

Środek transportu jaki ostatecznie wybierzesz zależy od celu Twojej podróży, budżetu, planu do zrealizowania, tego czy jedziesz sam czy w większej grupie oraz innych indywidualnych potrzeb i czynników. Nie mniej jednak ten krótki poradnik powinien nieco rozjaśnić Twoje wątpliwości.