0 Comments

Zakopane cieszy się popularnością przez cały rok, dlatego też można dojechać tam wykorzystując różne środki transportu. Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje zalety i postaramy się je sumiennie przedstawić. W zależności od tego z której części Polski lub Europy planujesz dojechać, możesz skorzystać z przejazdu autobusem, pociągiem, samochodem czy nawet samolotem. 

 

Jak dojechać do Zakopanego samochodem? Najłatwiej będzie dojechać do najpopularniejszej trasy, którą jest tak zwana Zakopianka. Trasa ma 102 km długości. Składa się na nią droga krajowa nr 7 z Krakowa do Rabki Zdroju, a dalej droga krajowa 47.  Do Zakopianki można także dojechać autostradą A4.

 

Jak dojechać do Zakopanego pociągiem? Jeżeli uwzględnimy przesiadkę, to pociągiem można dojechać w zasadzie z całego kraju. Pociąg zawiezie bezpośrednio do centrum Zakopanego liniami Intercity TLK, Intercity Express i Przewozami Regionalnymi z Gdyni Głównej, Szczecina Głównego, Warszawy Wschodniej, Krakowa Płaszowa oraz Bydgoszczy Głównej (m.in. przez Poznań, Wrocław, Opole), a także Przewozami Regionalnymi z Suchej Beskidzkiej. 

 

Jak dojechać do Zakopanego autobusem? Można dojechać korzystając z przejazdów PKS albo skorzystać z usług przewoźników prywatnych, takich jak ŁŁ- Bus, BP Tour, Max Bus, Trans-Frej, Bus Zakopane, Tatra Bus, Zakopane Bus, Maraton Bus, Szwagropol, Majer Bus, Max Bus, Polski Bus, Trans Kos i inne.

 

Istnieje także możliwość transportu samolotem – należy wówczas lecieć na lotnisko Katowice-Pyrzowice lub Kraków Balice i stamtąd przesiąść się do bezpośredniego busa. Z lotniska w Krakowie można dojechać liniami AD Euro Trans, Polskim Busem lub PKS Gryfice, natomiast z Katowic w Tatry może nas zawieźć firma Hoppa oraz przewoźnicy Manifold, Taxi Bus i Paniec. 

 

Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, trzeba też wziąć pod uwagę szereg różnych czynników – czy jedziemy sami czy w grupie, z dorosłymi, czy z małymi dziećmi, nie bez znaczenia pozostaje także budżet jakim dysponujemy. 

 

Samochód będzie świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy codziennie potrzebują sporo się przemieszczać i chcą pozostać niezależni od komunikacji miejskiej. Jeżeli masz małe dzieci lub chcesz przewozić własny sprzęt sportowy, najlepiej jechać do Zakopanego samochodem. Jeśli chodzi o cenę, to trzeba liczyć nie tylko koszty benzyny, ale także ewentualną opłatę za autostradę oraz koszty za miejsca do parkowania. W sezonie turystycznym na Zakopiance mogą być olbrzymie korki. 

 

Podróż pociągiem może zajmie trochę więcej czasu, ale jest to raczej niedrogi środek transportu. Do tego po drodze można się rozkoszować pięknymi widokami i jest więcej przestrzeni niż w autobusie czy samochodzie, więc można od czasu do czasu rozprostować nogi i nikt nie będzie zmęczony wielogodzinnym siedzeniem za kierownicą. 

 

Najszybciej dojechać do Zakopanego można autobusem – autobusy z Krakowa do Zakopanego jadą około dwóch godzin, natomiast w przypadku pociągu czas podróży przedłuża się już raczej do trzech godzin. Istnieje wielu prywatnych przewoźników w całej Polsce, którzy oferują przejazdy autobusami i mikrobusami do Zakopanego. Cena zależy od odległości, ale jest to tani środek transportu. 

 

Samolot będzie najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy przyjeżdżają z daleka, na przykład zza granicy.