informacje o tatrach
0 Comments

Każdy Polak musi wiedzieć, że jego ojczyzna może się pochwalić naprawdę pięknymi i malowniczymi górami. Co roku urok Tatr przyciąga miliony turystów z całego świata. Samo docenienie znaczenia tego pasma górskiego często może jednak nie wystarczyć. Należy bowiem poznać również najważniejsze informacje na jego temat. Co powinniśmy zatem wiedzieć?

Tatry są pasmem górskim, które zaliczane jest do łańcucha Karpat Wschodnich. Praktycznie wszyscy znawcy geografii podkreślają, że jest to pasmo najwyższe. Całkowita powierzchnia tej krainy sięga 785 km2. Jeżeli chodzi o podział Tatr, to ponad 22 procenty powierzchni znajdują się po stronie polskiej. Stanowi to wartość około 175 km2. Reszta, czyli niecałe 78 procent leży po stronie słowackiej. Nasi sąsiedzi mogą się zatem szczycić posiadaniem 610 km2 Tatr. Długość całego pasma najczęściej liczona jest od wschodniej części podnóża Kobylego Wierchu, aż do południowo-zachodniego podnóża Ostrego Wierchu Kwaczańskiego. Niemalże wszystkie źródła podają długość Tatr na poziomie 57-miu km. Grań natomiast liczona jest od Przełęczy Huciańskiej do Przełęczy Zdziarskiej. W tym przypadku wartość wynosi 80 km.

Pasmo górskie Tatr najczęściej dzieli się na część zachodnią i wschodnią. W ramach Tatr Zachodnich znajduje się chociażby szczyt Bystra o wysokości 2248 m n.p.m. oraz nieco niższy Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.). Temat Tatr Wschodnich jest nieco bardziej skomplikowany. Typografia dzieli je bowiem na dwa podrodzaje. Pierwszym są Tatry Wysokie z najwyższymi szczytami Gerlachem (2655 m n.p.m.) oraz Rysami (2499 m n.p.m.). Obie góry są jednocześnie najwyższe w całym paśmie. Drugim z rodzajów są Tatry Bielskie. W tym przypadku najwyższym szczytem jest Hawrań. Utrzymuje się on na wysokości 2152 m n.p.m.

W Tatrach z pewnością odnajdą się także i wielbiciele przyrody. Góry te obfitują bowiem w przepiękną florę. Na ich powierzchni odnaleźć można ogromną ilość rzadkich gatunków roślin. Nie można także zapomnieć o faunie. Turyści mogą bowiem obcować z dzikimi zwierzętami. Aby móc chronić tak ukształtowany krajobraz, Rada Ministrów pojęła w 1945 roku decyzję o utworzeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ten rozpoczął swoją działalność już w rok później.