0 Comments

Zakopane oraz Częstochowę łączy obecność w tych miastach miejsc kultu religijnego. Wielu podróżnych odwiedza obiekty sakralne zarówno pod Tatrami jak i w jednym z największych miast województwa śląskiego, ale wielu przemieszcza się również na trasie ze Śląska na Podhale. Jakie mają możliwości?

Bus Częstochowa – Zakopane

Na trasie Częstochowa – Zakopane organizowane są bezpośrednie przewozy autobusowe. W 4 godziny i 35 minut pasażerów do zimowej stolicy Polski zawiezie Telesfor, natomiast 10 minut krócej trwa kurs pospieszny realizowany przez AD EuroTrans.

Również FlixBus funkcjonuje na tym odcinku. Czas przejazdu waha się u tego przewoźnika od 4 godzin i 30 minut do 6 godzin i 15 minut, gdyż w niektórych przypadkach zdarzają się przesiadki, co długość trwania podróży dodatkowo wydłuża.

Za bilet normalny do Zakopanego osoba dorosła zapłaci przeważnie między 40 a 50 zł, lecz okazyjnie można uiścić nawet mniejszą opłatę. W okresie największego ruchu turystycznego trzeba z kolei liczyć się z wyższymi kosztami.

Jak dojechać pociągiem z Częstochowy do Zakopanego?

Aktualnie bezproblemowa podróż koleją z Częstochowy do Zakopanego nie jest możliwa. Blisko 300 kilometrowego odcinka z północnych regionów województwa śląskiego pod Tatry nie pokona się bowiem bezpośrednim kursem, a jedynie uwzględniając przesiadki. Konieczne byłoby połączenie przejazdu obsługiwanego przez Koleje Śląskie, Przewozy Regionalne lub InterCity i w końcowej fazie trasy skorzystanie z Autobusowej Komunikacji Zastępczej.

Jak dojechać samochodem z Częstochowy do Zakopanego?

Podróż samochodem w relacji Częstochowa – Zakopane zajmuje od 3 do 4 godzin. Wariant najkrótszy, liczący 241 kilometrów, obejmuje od Mysłowic przejazd autostradą A4, lecz wybierając tę opcję, trzeba liczyć się z remontami odbywającymi się w różnych miejscach. Za Krakowem trasa wkracza na słynną „Zakopiankę”, na której zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu turystycznego tworzą się korki, aktualnie potęgowane przez prace drogowe.

Drogę Krajową nr 47 można jednak całkowicie ominąć. Inna trasa wiedzie przez centrum Aglomeracji Śląskiej, Bielsko Białą, Żywiec, by za Korbielowem przekroczyć polsko-słowacką granicę i jadąc przez Rabczę w stronę Bobrowa znów skierować się do Polski. Tym samym do Zakopanego można dotrzeć od Czarnego Dunajca przez Witów.

Z województwa śląskiego na Podhale niezależnie od pory roku podróżuje wielu turystów, którzy nierzadko dysponują wolnym miejscem w samochodzie. Takich kierowców wyszukać można poprzez serwis BlaBlaCar i za opłatą zdecydować się na wspólny przejazd.

Rozkład jazdy autobusów Częstochowa – Zakopane, Zakopane – Częstochowa

Przystanek początkowyPrzystanek końcowyCzas odjazduCzas przyjazduCena za biletCzas podróżyPrzewoźnikTyp transportu
Częstochowa, D.A. Al.WolnościZakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki15:0019:3055.99PLN4h 30minFlixBusBus
Częstochowa, D.A. Al.WolnościZakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki15:0019:3039.99PLN4h 30minFlixBusBus
Częstochowa, D.A. Al.WolnościZakopane, Parking E.Leclerc10:5515:4539.99PLN4h 50minFlixBusBus
CzęstochowaZakopane2:298:015h 32minPKP Intercity S.A.Pociąg
Częstochowa, Cz-chowa,Orzech/pl obok pocztyZakopane Plac PKP Ul.Chramcówki2:056:4047.00PLN4h 35minTelesforBus
Częstochowa D.A.Zakopane Plac PKP Ul.Chramcówki2:357:0042.00PLN4h 25minAD Euro-Trans Biuro PodróżyBus
Częstochowa, D.A. Al.WolnościZakopane, Parking E.Leclerc10:5515:4579.99PLN4h 50minFlixBusBus
ZakopaneCzęstochowa20:202:276h 7minPKP Intercity S.A.Pociąg
Zakopane Plac PKP Ul.ChramcówkiCzęstochowa, Cz-chowa,Orzech/pl obok poczty16:0020:4547.00PLN4h 45minTelesforBus
Zakopane, Parking E.LeclercCzęstochowa, D.A. Al.Wolności12:4017:3049.99PLN4h 50minFlixBusBus
Zakopane Plac PKP przy ul.ChramcówkiCzęstochowa, D.A. Al.Wolności9:3014:0545.99PLN4h 35minFlixBusBus
Zakopane Plac PKP Ul.ChramcówkiCzęstochowa D.A.17:0021:5042.00PLN4h 50minAD Euro-Trans Biuro PodróżyBus
Zakopane, Parking E.LeclercCzęstochowa, D.A. Al.Wolności12:4017:3069.99PLN4h 50minFlixBusBus
Zakopane Plac PKP przy ul.ChramcówkiCzęstochowa, D.A. Al.Wolności9:3014:0569.99PLN4h 35minFlixBusBus

Przystanki autobusowe na trasie Częstochowa – Zakopane, Zakopane – Częstochowa

ZakopaneCzęstochowa42,00 zł4h:50min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
17:00
Nowy Targ, D.A.17:2817:2823km
Rabka Zdrój D.A. ul. JP II17:5417:5445km
Myślenice Estakada18:3618:3682km
KRAKÓW MDA19:1219:22117km
KATOWICE D.A. ul. Skargi20:3520:40199km
Częstochowa D.A.21:5021:55274km
ZakopaneCzęstochowa42,00 zł4h:50min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
17:00
Nowy Targ, D.A.17:2817:2823km
Rabka Zdrój D.A. ul. JP II17:5417:5445km
Myślenice Estakada18:3618:3682km
KRAKÓW MDA19:1219:22117km
KATOWICE D.A. ul. Skargi20:3520:40199km
Częstochowa D.A.21:5021:55274km
ZakopaneCzęstochowa45,99 zł4h:35min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
9:30
Nowy Targ, D.A.10:0010:0520km
Myślenice11:0011:0560km
Kraków MDA, ul. Bosacka 1811:5012:0086km
Częstochowa, D.A. Al.Wolności14:0514:10187km
ZakopaneCzęstochowa47,00 zł4h:45min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
16:00
Poronin PKP16:0916:097km
Biały Dunajec “Kościół”16:1316:1311km
Nowy Targ, D.A.16:2616:2623km
Rabka Zdrój Zabornia16:4616:4641km
Myślenice Estakada17:1517:1570km
KRAKÓW MDA18:1018:20110km
KATOWICE D.A. ul. Skargi19:3519:35191km
Częstochowa, Cz-chowa,Orzech/pl obok poczty20:4520:45272km
CzęstochowaZakopane47,00 zł4h:35min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
2:052:05
KATOWICE D.A. ul. Skargi3:263:2680km
KRAKÓW MDA4:354:40161km
Myślenice Estakada5:205:20201km
Rabka Zdrój Zabornia5:525:52230km
Nowy Targ, D.A.6:126:12248km
Biały Dunajec “Kościół”6:256:25260km
Poronin PKP6:306:30264km
Zakopane Plac PKP Ul.Chramcówki6:40271km
ZakopaneCzęstochowa69,99 zł4h:35min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
9:30
Nowy Targ, D.A.10:0010:0520km
Myślenice11:0011:0560km
Kraków MDA, ul. Bosacka 1811:5012:0086km
Częstochowa, D.A. Al.Wolności14:0514:10187km
ZakopaneCzęstochowa69,99 zł4h:50min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
12:40
Rabka Zdrój ul.Jana Pawła II13:4013:4535km
Kraków MDA, ul. Bosacka 1815:0015:1085km
SOSNOWIEC Dw. PKP16:2016:25148km
Częstochowa, D.A. Al.Wolności17:3017:35207km
CzęstochowaZakopane79,99 zł4h:50min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
10:5010:55
SOSNOWIEC Dw. PKP12:0012:0559km
Kraków MDA, ul. Bosacka 1813:1513:25122km
Rabka Zdrój ul.Jana Pawła II14:4014:45173km
Zakopane, Parking E.Leclerc15:45207km
CzęstochowaZakopane39,99 zł4h:50min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
10:5010:55
SOSNOWIEC Dw. PKP12:0012:0559km
Kraków MDA, ul. Bosacka 1813:1513:25122km
Rabka Zdrój ul.Jana Pawła II14:4014:45173km
Zakopane, Parking E.Leclerc15:45207km
CzęstochowaZakopane55,99 zł4h:30min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
14:5515:00
Kraków MDA, ul. Bosacka 1817:0517:10101km
Myślenice17:5518:00127km
Nowy Targ, D.A.18:5519:00167km
Zakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki19:30187km
CzęstochowaZakopane47,00 zł4h:35min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
2:052:05
KATOWICE D.A. ul. Skargi3:263:2680km
KRAKÓW MDA4:354:40161km
Myślenice Estakada5:205:20201km
Rabka Zdrój Zabornia5:525:52230km
Nowy Targ, D.A.6:126:12248km
Biały Dunajec “Kościół”6:256:25260km
Poronin PKP6:306:30264km
Zakopane Plac PKP Ul.Chramcówki6:40271km
CzęstochowaZakopaneNaN NaN5h:32min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
2:092:29
Kraków Główny4:074:30147km
Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona5:265:28186km
Sucha Beskidzka Zamek6:006:01209km
Maków Podhalański6:076:09215km
Chabówka6:426:59242km
Nowy Targ7:337:35265km
Poronin7:497:51279km
Zakopane8:01285km
CzęstochowaZakopane39,99 zł4h:30min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
14:5515:00
Kraków MDA, ul. Bosacka 1817:0517:10101km
Myślenice17:5518:00127km
Nowy Targ, D.A.18:5519:00167km
Zakopane Plac PKP przy ul.Chramcówki19:30187km
ZakopaneCzęstochowa47,00 zł4h:45min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
16:00
Poronin PKP16:0916:097km
Biały Dunajec “Kościół”16:1316:1311km
Nowy Targ, D.A.16:2616:2623km
Rabka Zdrój Zabornia16:4616:4641km
Myślenice Estakada17:1517:1570km
KRAKÓW MDA18:1018:20110km
KATOWICE D.A. ul. Skargi19:3519:35191km
Częstochowa, Cz-chowa,Orzech/pl obok poczty20:4520:45272km
ZakopaneCzęstochowaNaN NaN6h:7min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
20:20
Poronin20:2920:315km
Nowy Targ20:4420:4620km
Chabówka21:2921:4643km
Maków Podhalański22:1322:1570km
Sucha Beskidzka Zamek22:2122:2376km
Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona22:4822:5098km
Kraków Główny23:540:46138km
Częstochowa2:272:56285km
CzęstochowaZakopaneNaN NaN5h:32min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
2:092:29
Kraków Główny4:074:30147km
Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona5:265:28186km
Sucha Beskidzka Zamek6:006:01209km
Maków Podhalański6:076:09215km
Chabówka6:426:59242km
Nowy Targ7:337:35265km
Poronin7:497:51279km
Zakopane8:01285km
CzęstochowaZakopane42,00 zł4h:25min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
2:302:35
KATOWICE D.A. ul. Skargi3:403:4575km
KRAKÓW MDA4:484:58157km
Myślenice Estakada5:405:40192km
Rabka Zdrój D.A. ul. JP II6:156:15229km
Nowy Targ, D.A.6:406:40251km
Zakopane Plac PKP Ul.Chramcówki7:00274km
CzęstochowaZakopane42,00 zł4h:25min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
2:302:35
KATOWICE D.A. ul. Skargi3:403:4575km
KRAKÓW MDA4:484:58157km
Myślenice Estakada5:405:40192km
Rabka Zdrój D.A. ul. JP II6:156:15229km
Nowy Targ, D.A.6:406:40251km
Zakopane Plac PKP Ul.Chramcówki7:00274km
ZakopaneCzęstochowa49,99 zł4h:50min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
12:40
Rabka Zdrój ul.Jana Pawła II13:4013:4535km
Kraków MDA, ul. Bosacka 1815:0015:1085km
SOSNOWIEC Dw. PKP16:2016:25148km
Częstochowa, D.A. Al.Wolności17:3017:35207km
ZakopaneCzęstochowaNaN NaN6h:7min
PrzystanekPrzyjazdOdjazd
Odległość od pierw. przystanku
20:20
Poronin20:2920:315km
Nowy Targ20:4420:4620km
Chabówka21:2921:4643km
Maków Podhalański22:1322:1570km
Sucha Beskidzka Zamek22:2122:2376km
Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona22:4822:5098km
Kraków Główny23:540:46138km
Częstochowa2:272:56285km