0 Comments

Jednym z elementów przygotowań do urlopu jest opracowanie planu pobytu lub przynajmniej sporządzenie listy miejsc godnych odwiedzenia. Tym większe ma to znaczenie, jeśli wyjazd będzie mieć charakter rodzinny i uczestniczyć będą w nim dzieci.

 

Powodów do obaw jednak nie ma, ponieważ atrakcje dla dzieci Zakopane oferuje rozmaite i dopasować je można do pory roku oraz warunków atmosferycznych.

W wakacyjnym klimacie

Decydując się na wypoczynek pod Giewontem w okresie letnim, można postawić na rekreację na szlaku. Atrakcje Zakopanego i okolic w czasie wakacji to bowiem głównie możliwość przemierzania licznych znakowanych tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Na szlaku o własnych siłach

Po polskiej stronie Tatr mamy do czynienia z rozbudowaną siecią szlaków, dzięki czemu wycieczkę można dostosować do możliwości i wieku pociech. Jest wiele tras niewymagających, o niskim stopniu trudności, które można dodatkowo urozmaicać lub wydłużać.

 

Niezwykle często wybierany jest spacer z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko. Pokonanie trasy biegnącej asfaltową drogą spokojnym tempem powinno zająć nie więcej niż trzy godziny. Przy szlaku funkcjonuje bufet na Polanie Włosienica, a usługi gastronomiczne świadczy również usytuowane nad jeziorem schronisko. Jest to zatem bezpieczny wariant dla nieobytych z górskimi szlakami istot.

 

Niesłabnącą popularnością cieszą się również doliny: Kościeliska i Chochołowska. Na terenie pierwszej z nich znajdują się udostępnione dla turystów jaskinie, które warto odwiedzić. Eksplorację najlepiej rozpocząć od Jaskini Mroźnej. Nazwa nie jest przypadkowa. Panująca wewnątrz temperatura wynosi około 6 stopni celsjusza, więc trzeba zaopatrzyć się w cieplejsze ubranie.

 

Wstęp do Jaskini Mroźnej jest płatny, ale korytarze są oświetlone, a sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów i schodków pozwalają bez kłopotów przemierzyć jej wnętrze. Kolejny etap odkrywania tatrzańskich jaskiń może stanowić wizyta w Jaskini Mylnej.

 

Przejście Jaskini Mylnej wymaga wyposażenia się w czołówkę i buty z wysoką cholewką. We wnętrzu temperatura oscyluje w granicach 5 stopni, a na dnie korytarzy w wielu miejscach zalegają kałuże. Pod koniec istnieje też odcinek ubezpieczony łańcuchem. Korytarze są dość ciasne, nierzadko należy się schylić lub czołgać i, co istotne, trzeba uważnie śledzić czerwone znaki wyznaczające trasę. Z pewnością taka wyprawa małym odkrywcom dostarczy niezapomnianych wrażeń, ale konieczne jest odpowiednie przygotowanie.

Korzystając ze wsparcia techniki

Zakopane atrakcje dla dzieci latem to nie tylko spacery w dolinach, wejście na Nosal, Wielki Kopieniec lub wizyta na Hali Gąsienicowej. To również szereg innych zachęt. Punktem obowiązkowym wielu rodzinnych wycieczek jest wjazd na Kasprowy Wierch, co jednak zazwyczaj wiąże się z koniecznością spędzenia paru godzin w oczekiwaniu na zakup biletu. Można jednak ten proces skrócić, wybierając zakup w biletomacie, on-line albo przy dolnej stacji kolejki na Gubałówkę. Zyskuje się komfort, oszczędza czas i… nerwy.

 

Wspomniana Gubałówka to kolejne miejsce widniejące na listach wielu turystów przyjeżdżających na Podhale. W sezonie wysokim bilet ulgowy góra-dół kosztuje 21 złotych, a przejazd w jedną stronę trwa 3,5 minuty. Na stoku Gubałówki działa również zjeżdżalnia grawitacyjna, stanowiąca źródło świetnej zabawy i pięknych widoków.

W czasie deszczu

Nie od dziś wiadomo, że w czasie deszczu dzieci się nudzą. Oczywiście na aurę nikt nie ma wpływu, dlatego przed rodzinnym wyjazdem należy zastanowić się, co robić w Zakopanem, jak pada. Szczególnie, że w trakcie kilkudniowego pobytu z dużym prawdopodobieństwem trafią się okresy mniej atrakcyjne pogodowo, więc plan B musi czekać w pogotowiu.

 

W stolicy Podhala opierającej się na turystyce outdoorowej bez problemu znaleźć można atrakcje “pod dachem”. Mieszczący się niedaleko dworca Aqua Park w jednej chwili pozwoli górskie widoki zamienić na morski klimat, jednocześnie dając możliwość oddania się wodnemu szaleństwu. Suchą stopą bawić się można natomiast w Parku Janosika – dwupoziomowej sali zabaw ze zjeżdżalniami i basenem z kulkami.

 

Pod Giewontem niespodzianki czekają także na małych wielbicieli świata zwierząt. Atrakcje dla dzieci w Zakopanem to Reptarium, czyli Muzeum Żywych Egzotycznych Zwierząt, największa w województwie papugarnia mieszcząca się przy ulicy Droga do Olczy oraz motylarnia, ukazująca życie tych zjawiskowych owadów. Odwiedzić warto także Myszogród. Mysi Park Rozrywki pokazuje te urocze stworzenia w niewiarygodnej scenerii.

W zimowej krainie

Okres ferii to oczywiście czas spędzony na stoku. Pod Tatrami nie brakuje szkółek, w których pierwsze kroki na dwóch deskach stawiać mogą najmłodsi amatorzy narciarstwa. Zakopane atrakcje dla dzieci zimą zapewnia jednak także w innej formie.

 

Zimowy Park Rozrywki Snowlandia pozwala spędzić czas w śnieżnej krainie. Goście próbują odnaleźć się w Śnieżnym Labiryncie, sprawdzają swoje umiejętności na torze saneczkowym i odkrywają rzeźby w igloo. Jak widać, Zakopane ciekawe miejsca dla dzieci posiada i opłaca się je odwiedzić, urozmaicając aktywny wypoczynek zabawą poprzez edukację.